خبرهای تازه

منابع: توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان تا یک هفته دیگر امضاء خواهد شد

(Last Updated On: آگوست 27, 2019)

مقام‌های نظامی و سیاسی امریکا و طالبان، در دوحه آخرین رایزنی‌ها را روی توافق‌نامه صلح به پیش می‌برند.

منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که تنها خروج نیروهای استخباراتی ایالات متحده از افغانستان، محور گفت‌وگوهای قطر است و دو طرف به پیش‌رفت‌ها و توافق نهایی روی مسایل دیگر دست یافته‌اند.

با این حال، به گفته این منابع، توافق‌نامه صلح در درازای یک هفته میان طالبان و امریکا با حضور تضمین کننده‌های جهانی امضاء خواهد شد.

سیداکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان، اظهار می‌دارد: “من فکر نمی‌کنم که امروز یا سبا امضاء شود، اگر روی مسایل توافق هم کنند، اما امضای توافق‌نامه وقت می‌خواهد برای سه موضوع؛ تعیین زمان، مکان و حاضر شدن تضمین کننده‌گان جهانی.”

در همین حال، نزدیکان رئیس‌جمهور غنی، می‌گویند که هم‌زمان با امضای توافق‌نامه امریکا با طالبان در دوحه، در کابل هم تفاهم‌نامه‌ای میان امریکا و حکومت افغانستان امضاء می‌شود.

محمد عمر داوودزی، رئیس ستاد انتخاباتی محمداشرف غنی، میگوید: “اگر بین امریکا و طالبان در دوحه چیزی امضا می شود در همان ساعت و در همان دقیقه در کابل محفلی می شود و اعلامیه ای امضا می شود.”

با این حال، گفت‌وگوهای سرنوشت‌ساز دوحه وارد سومین روز شد، روز دوم گفت‌گوها اما شام روز گذشته آغاز شد و گفته می‌شود که نماینده‌گان امریکا و طالبان تا نیمه‌های شب رایزنی کردند

از سویی هم، رسانه‌های پاکستانی هم گزارش داده اند که امریکا و طالبان روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان تا پایان سال آینده میلادی به توافق نهایی دست یافته اند.

این در حالی است که تاکنون دوطرف، از آغاز دور نهم گفت‌وگوهای صلح تاکنون هیچ جزئیاتی از پیش‌رفت‌ها در این دور از گفت‌وگوها چیزی بیرون نداده اند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

دو نفر در اثر ویروس کرونا در ایران جان باختند

(Last Updated On: فوریه 20, 2020)ایران از درگذشت دو نفر که به علت ابتلا به …