خبرهای تازه

منابع از آغاز دور تازه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در قطر سخن می‌زنند

(Last Updated On: می 18, 2019)

دور تازه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در قطر، پس از عید فطر، برگزار خواهد شد.

منابع آگاه از این دور گفت‌وگوها می‌گویند که آماده‌گی‌ها برای برگزاری نشست دوحه آغاز شده است و قرار است حکومت، سیاسیون و طالبان فهرست‌های جداگانه اشتراک کنندگان را برای شرکت در این نشست معرفی کنند.

به گفته این منابع، طالبان آماده نیستند که در نشست بین‌الافغانی دوحه با حکومت به عنوان طرف، گفت‌وگو و رایزنی کنند.

سید اکبر آغا عضو پیشین گروه طالبان میگوید: “یک فهرست از سیاسیون آماده میشود، یک فهرست از حکومت تهیه میشود و طالبان هم فهرست شان را آماده میسازند، فهرستی را که سیاسیون و حکومت تهیه می‌کنند، از نظر نماینده طالبان میگذرد، آنانی را که نماینده طالبان تأیید کند به این نشست میروند و آنانی را که تائید نکنند در این نشست اشتراک نخواهند کرد.” 

نشست بین‌الافغانی دوحه پیش از دور هفتم گفت‌وگوها میان نماینده‌گان امریکا و طالبان برگزار خواهد شد، نشستی که انتظار می‌رود نتیجه آن در مذاکرات واشنگتن و طالبان به بحث گرفته شود.

مولوی قلم الدین مسوول امر بالمعروف رژیم طالبان اظهار می‌دارد: “همین مسله خروج خارجی ها و زمانبندی آن شود دیگر، برای تمام مذاکرات دروازه باز می‌شود.”

از سویی هم، ریاست اجراییه گفته است که رایزنی‌ها روی ترکیب هییت گفت‌وگو کننده با طالبان ادامه دارد، اما طالبان گفته اند که باحکومت حاضر به گفت‌وگو نیستند. با این حساب، آیا گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در چنین مخالفت، نتیجه خواهد داد؟ 

 شماری از سیاسیون در کشور می‌گویند که بدون گفت‌وگو میان طالبان و حکومت، هیچ گونه گفت‌وگوی دیگر نتیجه نمی‌دهد.

اقبال صافی، یک عضو مجلس نماینده‌گان ابراز می‌دارد: “اگر طالبان باز هم نظر شان این باشد، حکومت افغانستان جز دیگر مذاکره کننده‌گان به حساب بیایید، فکر نکنم این نشست کدام نتیجه داشته باشد.”

پیش از این قرار بود در ماه اپریل سال روان میلادی، نشست بین‌الافغانی دوحه برگزار شود، حکومت هییت ۲۵۰ نفری را برای شرکت در این نشست اعلام کرد، اما نشست لغو اعلام  شد، طالبان حکومت را و حکومت طالبان را در برگزار نشدن نشست ملامت خواندند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

شمار قربانیان ویروس کشنده در چین به ۱۷ نفر افزایش یافت

(Last Updated On: ژانویه 23, 2020)شمار قربانیان ویروس تازه کشف‌ شده در چین به ۱۷ …