خبرهای تازه

مقام ها: نیروهای امنیتی اداره شهر غزنی را در اختیار دارند

(Last Updated On: آگوست 13, 2018)

 نهاد های امنیتی از فرستادن  یک‌هزار نیروی کمکی برای عقب زدن طالبان از شهر غزنی  خبر می دهند.

 وزیران دفاع و داخله امروز دوشنبه (۲۲ اسد) در یک نشست خبری گفتند که در حال حاضر از چهار استقامت عملیات نظامی را بر ضد طالبان در ولایت غزنی آغاز کرده اند و تاکید می ورزند که نیروهای امنیتی اداره این شهر را در اختیار شان دارند.

طارق شاه بهرامی وزیر دفاع گفت: “امروز قوت های اضافی بخاطر تصفیه شهر، تامین امنیت مسیر شاهراه و وارد کردن تلفات به دشمن به شهر غزنی فرستاده شد”.

در همین حال، ویس احمد برمک وزیر داخله بیان داشت: ” تمام ادعای طالبان مبنی بر تصرف بخشی ساحات دولتی، از جمله محبس دروغ برامد. طالبان خودشان می دانند که برای ملت چقدر دروغ گفتند”.

ظاهرا دراین ماموریت نظامیان افغان تنها نیستند، چنانکه ماموریت پشتیبانی قاطع ناتو درافغانستان انجام ۱۵ حمله هوایی برمواضع طالبان درشهر غزنی ازسوی شان را تایید می کند.

 ناتو می‌گوید  که شهر غزنی در کنترول نیروهای حکومتی است و طالبانی‌که در داخل شهر استند، توانایی سقوط این شهر را ندارند.

مارتین اودانل، سخنگوی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان بیان داشت: شهر غزنی تحت کنترول دولت افغانستان می باشد و آنعده از جنگجویان طالبان که به صورت پراگنده در شهر حضور دارند، تهدیدی را متوجه شهر غزنی نمی سازند که باعث سقوط آن گردد قسمیکه بعضی ها ادعا کرده اند. اما ازاینکه طالبان تلاش نموده اند که خود را در میان مردمان ملکی پنهان بسازند تهدیدی را متوجه افراد ملکی می سازند.”

با این حال منابع می گویند که دو طرف در بخش های  گودال آهنگران ، ساحه خشک، خواجه علم، قلعه تحویل دار، درگیری پراگنده دارند. هرچند حکومت امیدا وار است که تا 24 ساعت آینده وضعیت به نفع نظامیان افغان تغییر کند.

آقای بهرامی  اظهار داشت: “جا گرفتن طالبان در خانه های غیرنظامیان ماموریت نیروهای امنیتی را دشوار ساخته است. اما امیدوار استیم که تا 24 ساعت دیگر وضعیت به سود نیروهای دولتی تغییر کند”.

همزمان با این، گزارش‌ها می‌رسانند که دست کم صد تن از نیروهای کماندو از ولسوالی اجرستان ولایت غزنی ناپدید شده‌اند – اما وزیر داخله می‌گوید که تعداد این کماندوها ۵۰  تن استند که ۳۵ تن آنان به ولسوالی میرامور ولایت دایکندی رسیده‌اند. او می‌گوید پس از شدت گیری نبردها در اجرستان، این کماندوها عقب نشینی کرده اند.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Check Also

مسوولان: روی خواست‌های طالبان در جرگه مشورتی صلح رایزنی خواهد شد

(Last Updated On: آوریل 19, 2019) مسؤولان در کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح می‌گویند که …