خبرهای تازه

مقام های امنیتی: حمله تهاجمی طالبان بر ولایت فراه در ایران سازماندهی شده بود

(Last Updated On: می 16, 2018)

مقام های امنیتی میگویند که حمله تهاجمی گروه طالبان بر ولایت فراه در کشور ایران سازماندهی شده بود و هدف آنها ایجاد پایگاه نظامی در این ولایت بوده است.

ولایت فراه در غرب کشور، با داشتن ۹ ولسوالی به یکی از راهبردی ترین اهداف طالبان در سال های اخیر مبدل شده است.

این ولایت در کنار هرات، نیمروز، همسایه ولایت نا آرام هلمند، یکی از پایگاه های قدرت طالبان و یکی از سه ولایت هممرز با ایران است.

بصیر سالنگی، والی ولایت فراه اظهار نمود: “تقریبا سه ماه می شود که مکرراً بالای فراه و شهر فراه و در شهرهای حیاتی جنگ جریان دارد. فضل خدا تلاش های شان ناکام شد و به هدف شان نرسیدند.”

در دو سال گذشته فعالیت طالبان در این ولایت به شدت افزایش یافت و بخشهای عمده آن به تصرف طالبان در آمد.

وزارت دفاع در نبرد اخیر از نشانه های یاد کرد که بیانگر دست داشتن شماری از کشورهای دور و نزدیک در این نبرد است.

محمد رادمنش، سخنگوی  وزارت دفاع گفت: “سلاح های بسیار زیاد از دشمن برای ما مانده است. هیچ سلاح و یا وسایط را نتوانستند با خود ببرند. دشمنان مردم سلاح ها را از بازارهای مختلف بدست می آورند؛ توسط قاچاقبران بزرگ. این سلاح ها ساخت کشورهای مختلف است.

در عین حال، اعضای شورای ولایتی فراه از حکومت می خواهند تا کسانی که در کار مهار این حمله غفلت کرده اند را به دادگاه بکشاند.

دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه تصریح کرد: “ایران و پاکستان مستقیماً در این جنگ دست دارند. فراه در یک نقطه راهبردی قرار دارد که با نا امن شدن این ولایت، بادغیس غور و هرات نیز نا امن خواهند شد.”

از سویی دیگر، وزارت داخله می پذیرد که از انجام این حمله از پیش اطلاع داشتند، اما تاکید میکند که بی برنامه گی در مهار این حمله سبب شد تا طالبان وارد شهر شوند .

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله افزود: “برای دفع حمله دشمن آماده گی داشتیم. کمر بندهای حفاظتی ایجاد شده بود. متاسفانه در ناوقت شب گذشته وضعیت تغییر کرد و با هجوم یک گروه طالبان بالای یکی از پاسگاه ها، کمربند می شکند و پراکنده گی پیش می آید.

به گفته مقام های محلی فراه درحمله اخیر این گروه، بیش از ۲ هزار طالب از ولایت های همجوار شرکت داشتند که با ورود به شهر، بخشی از ساختمان های نهادهای امنیتی و وسایط دولتی را آتش زدند. سرانجام  این درگیری با کشته شدن ۳۰۰ طالب و قربانی شدن ۲۵  نیروی دولتی بامداد امروز پایان یافت.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Check Also

رانش کوه در بدخشان جان هشت تن را گرفت

(Last Updated On: ژانویه 17, 2019) رانش کوه در ولسوالی راغستان ولایت بدخشان جان هشت …