مقام‌ها: حمله روز نخست عید را گروه حقانی با تبانی با گروه داعش انجام داد

(Last Updated On: آگوست 25, 2018)

حمله گروهی هراس افگنانه در روز نخست عید به همکاری شبکه حقانی زیر پوشش گروه داعش در کابل صورت گرفته است.

وزارت داخله همکاری این دو شبکه در این حمله را تایید کرده می‌گوید که یک کمیته به دستور رییس جمهور زیر رهبری معاون ریاست امنیت ملی برای بررسی این رویداد شکل گرفته است.

این در حالی است که در روز نخست عید، بخش‌های از ارگ و وزارت دفاع نشانه حملات موشکی قرار گرفتند.باوجود تدابیر شدید امنیتی، مهاجمان در چند قدمی کاخ ریاست جمهوری با جنگ افزارهای سبک و سنگین ساعت‌ها با نیروهای امنیتی جنگیدند.

وزارت داخله می‌گوید کمیته به رهبری یکی از معاونان ریاست امنیت ملی به دستور رییس جمهور شکل گرفته تا این رویداد را بررسی کند اما این وزارت از جزییات بازجویی‌ها و بررسی‌ها اظهار بی خبر می‌کند.

اما یک منبع امنیتی می‌گوید که این کمیته از برخی افسران وزارت داخله که در پیش گیری از این حمله کوتاهی و یا غفلت وظیفوی کرده اند، بازجویی می‌کند.

این که مسوولیت مستقیم تامین امنیت روز عید بر دوش کی بود، وزارت داخله چیزی نمی‌گوید اما پیشتر وزیر داخله کوتاهی پولیس را در جلوگیری حمله روز نخست عید پذیرفته بود.

به گفته نهاد‌های امنیتی حمله گروهی هراس افگنان در روز نخست عید به همکاری شبکه حقانی زیر پوشش گروه داعش راه اندازی شده بود آنچه که نشان می دهد شبکه حقانی که وابسته به گروه طالبان و داعش ،  در راه اندازی حملات هراس افگنی همکاری نزدیک دارند.

حمله روز نخست عید برخاسته از کوتاهی و ضعف استخباراتی در نهاد‌های امنیتی پنداشته می‌شود.  

در مورد حمله روز نخست عید در وزارت داخله نیز یک نشست امنیتی برگزار شد اما این نشست هم به درگیری لفظی وزیر داخله با معاون فرماندهی پولیس کابل انجامید.

About Ariana News

Avatar

Check Also

اتهام کشته شدن ده ها غیر نظامی در حمله نیروهای افغان بر پناهگاه طالبان در هلمند

(Last Updated On: سپتامبر 23, 2019)در پی یک عملیات نیروهای افغان بر یک پناهگاه جنگجویان …