معاون وزارت دفاع امریکا: کاهش بودجه نظامی امریکا تاثیرات مستقیم بالای نیرو های امنیتی افغان دارد

(Last Updated On: ژانویه 26, 2013)

مقام های وزارت دفاع امريكا هشدار ميدهند كه كاهش بودجه نظامي امریکا تاثیرات منفی را بالای جنگ در افغانستان نیز بجا ميگذارد.

اشتون کارترمعاون وزارت دفاع امریکا در مورد کاهش 50 میلیارد دالری بودجه امریکا که از سوی کانگرس این کشور پیشنهاد شده است گفت:”این کاهش را برای وضعیت نیرو های امنیتی افغان نگران کننده است. با در نظر داشت حفظ و مراقبت سلاح و سایر تجهیزات، آمادگی ها محاربوی قطعات نظامی را که در افغانستان مستقر اند، نیز ضعیف خواهد ساخت”.

جنرال اشتون کارتر معاون وزیر دفاع امریکا همچنان گفت:”در صورتیکه  کاهش بودجه دفاعی در ماه مارچ عملی شود، وزارت دفاع مجبور است تا هزاران کارمند ملکی اش را برکنار کند و از ماه اپریل به بعد، معاشات شان را کاهش دهد”.

از سوي هم شماری از آگاهان سياسي نيز تاكيد مي كنند که اگر کانگرس امريكا بودجه نظامي كشورش را كاهش دهد، نيروهاي امنيتي افغان نيز با مشكلات جدي روبه رو خواهند شد.

جاويد كوهستاني یکی از آگاهان نظامي در این رابطه گفت:” کاهش هزینه نظامی ایالات متحده و هزینه ی که برای نیرو های امنیتی افغان در نظر گرفته شده و یا هم هزینه ی که در راستای مبارزه با هراس افگنی در افغانستان مدنظر گرفته شده مستقم بالای نیرو های امنیتی افغان نیز تاثیرگذار است”.

در همین حال میاگل خالد یک تن از آگاهان نظامی دیگر از حكومت افغانستان مي خواهد تا تدابير پيش گيرانه ای را براي جلوگيري از اين بحران روي دست گيرد.

گفته میشود که امريكا از كشورهاي مهم حمايت كننده مالي نيروهاي امنيتي افغان به شمار مي رود که حالا اين كشور در نظردارد تا ده درصد بودجه نظامي خود را كاهش دهد.

اين اظهارات درحالي ابراز مي گردد كه مقام های امنيتي افغان از توانمند شدن نيروهاي امنيتي كشور خبر داده و تاكيد مي كنند كه اين نيروها تا سال 2014 به تنهايي قادر به تامين امنيت در كشور خواهند بود.

About ATN News

Avatar

Check Also

یک فرمانده کلیدی طالبان در حمله هوایی در ولایت زابل کشته شد

(Last Updated On: نوامبر 10, 2019)وزارت دفاع ملی در اعلامیه ای می گوید یکی از …