خبرهای تازه

معاون سفیر امریکا: حکومت افغانستان یک گروه با صلاحیت را برای گفتگو با طالبان تشکیل دهد

(Last Updated On: نوامبر 13, 2018)

کَرِن دیکر، معاون سفیر امریکا در افغانستان در گفتگوی ویژه با آریانا نیوز می گوید که امریکا با گزنیش زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه این کشور برای صلح افغانستان نخستین گامش را برای روند گفتگوی صلح برداشته است و حالا دولت افغانستان باید گام بعدی را دراین روند بردارد.

خانم دیکر می گوید: “گام دوم گامی است که دولت افغانستان حالا قرار است بردارد. تشکیل یک گروه با صلاحیت برای گفتگو های صلح با گروه مذاکره کننده و با صلاحیت طالبان.”

در حالیکه طالبان از نشستن روی یک میز از بهر انجام گفتگو های صلح با دولت افغانستان ابا می ورزند اما در نشست صلح مسکو  بار دیگر پافشاری طالبان خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان بود.

اما امریکا اطمینان می دهد که از هیچ تلاشی برای آوردن صلح در افغانستان دست بردار نیست.

این دیپلمات بلندی پایه امریکائی می افزاید: “ما از تمام نفوذ خود جهت حمایت از گفتگوی های رو در ور میان افغان ها استفاده می کنیم. این مربوط ما نمی شود که از طرف افغان ها برای یافتن یک راه حل سیاسی با طالبان مذاکره کنیم این مربوط افغان ها می شود که این گام را بردارند و ما آنها را حمایت می کنیم.”

خشک‌ سالی در بیش از 20 ولایت افغانستان بخش دیگری از نگرانی های معاون سفیر امریکا است.

وی از کمک 44 میلیون دالری ایالات متحده امریکا برای قحطی زده ها خبر می دهد.

او تاکید می کند که “خشکسالی افغانستان را متاثر ساخته است. تقریباً تمام کشور را متاثر کرده است. 20 ولایت از تمام 34 ولایت با خشکسالی روبرو است و مردم افغانستان از آن متضرر شده اند.”

گفتگو های صلح افغانستان که درین اوآخر رنگ روشن تری به خود گرفته مردم را بیشتر امیدوار کرده است اما دیده شود که مردم افغانستان چه زمانی به این آرزوی دیرینه ی شان خواهند رسید.

گزارشگر: روهید اندیشمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

روسیه از ادامه جنگ در کشور پس از توافق صلح با طالبان هشدار می‌دهد

(Last Updated On: آگوست 25, 2019) فدراسیون روسیه، از ادامه جنگ در افغانستان، پس از …