خبرهای تازه

مشاور رهبر پیشین طالبان: اعلان آتش بس از سوی طالبان، چراغ سبز برای گفتگو ها است

(Last Updated On: ژوئن 14, 2018)

معتصم آغا جان می گوید که اعلان آتش بس از سوی طالبان به معنا چراغ سبز برای گفتگو ها است.

این عضو کابینه رژیم طالبان در گفتگوی ویژه با آریانا نیوز افزود که فیصله اخیر رهبر طالبان نشان می دهد که به صلح باور دارند. وی مانع بزرگ فرا راه صلح دو طرف را حضور نظامیان امریکایی می داند. وی شورای صلح را مستقل ندانسته می گوید که به خواست دیگران کار خود را به پیش می برد.

معتصم آغاجان، مشاور رهبر پیشین طالبان گفت:”حال حکومت هم  در مقابل افغانها که طالبان است، اعلام آتش بس کرد و به همین گونه طالبان هم اعلان کردند که در مقابل برداردان مسلمانان افغان آتش بس می کنند. این فکر اکنون هم از جانب حکومت و هم از طرف طالبان پیدا شده است و باید به این فکر توسعه داده شود و این فرصت باید غنیمت شمرده شود.”

آغا جان حملات انتحاری  برای اهداف پاک را روا دانسته می گوید که اکنون برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان بحث ها جریان دارد که چی گونه طالبان و حکومت افغانستان به یک راه حل برسد.

آقای آغا جان بیان داشت: “حملات فدای یا فدای کاری بخاطر اسلام یا فدا کاری بخاطر نوامیس و عزت مسلمانان، بخاطر آزادی کشور فدا کردن یا قربان کردن از حملات  است که طالبان بخاطر آزادی کشور انجام می دهند.”

در همین حال شورای عالی صلح هرگونه حمله ی انتحاری را ناروا میداند.

عبدالخیبر اوچقون، معاون شورای عالی صلح اظهار داشت:”اگر واقعا شهادت ر ا برای دیگران می پسندد و خودش از شهادت گریزان است، معنی و منطق وجود دارد که یک چیزی حرام مطلق را به یک واژه دیگر نسبت بتیم که عبارت از استشهاد است.”  

آغاجان حکومت کنونی را دست نشانده امریکا می داند و کار کرد شورای صلح را صفر عنوان می کند.

این رهبر پیشین طالبان می گوید: “امروز اگر اشرف غنی از حمایت امریکا دست بردارد، فردایش طالبان وی را برادر خطاب کرده و اعلام آتش بس دایمی خواهند کرد.”

طالبان مسلح هنگام اعلان آتش بس یک طرفه حکومت به برخی پوسته های امنیتی حمله کردند اما طرفین برای آتش بس در روزهای عید خود را متعهد می دانند.

About Ariana News

Check Also

سرپرست جدید اداره هلال احمر معرفی شد

(Last Updated On: فوریه 16, 2019) سروردانش، معاون دوم ریاست جمهوری، امروز طی مراسمی، حسن …