خبرهای تازه

مشاور اقتصادی غنی: قرار داد مس عینک با شرکت چینی ناکام است

(Last Updated On: می 10, 2018)

همایون قیومی مشاور اقتصادی رییس جمهور می گوید قرار داد مس عینک با شرکت چینی ناکام است.

معدن مس عینک از بزرگترین پروژه اقتصادی کشور به شمار می رود که پیمان استخراج آن در سال ۲۰۰۸با شرکت چینی بسته شد . اما تا اکنون کار عملی استخراج آن آغاز نشده است .

مشاور اقتصادی رییس جمهور دلیل عملی نشدن آن را مشکل در پیمان این معدن دانسته و میگوید که نبود ظرفیت تخنیکی ، حقوقی سبب شده تا تطبیق این قرار داد را ناممکن سازد.

آقای قیومی گفت:” فیصدی که دیگر کشور ها می دهند شش تا نه درصد است وقتیکه در اینگونه قرار داد ۱۸ درصد کمپنی به افغانستان می دهد چطور آیا کسی نبود که سوال کند که چطور از نگاه حقوقی و مالی غیر امکان است.”

اما وزارت معدن در کنار اینکه برخی از مشکلات در پیمان مس عینک با شرکت چینی را می پذیرد اما می گوید در روز های آینده با شرکت چینی در رفع این دشواری ها  و عملی شدن این پروژه گفتگو می کند .

عبدالقدیر مطفی،  سخنگوی وزارت معدن بیان داشت: “ما مشکلات داریم و به همین دلیل ما خواستیم که تیم تخنیکی ما با شرکت چینایی مذاکرات را آغاز کنند . و پس از مذاکرات نتیجه آن را با شما شریک خواهیم کرد .”

با انکه معادن مهترین بخش رشد اقتصادی کشور به شمار می رود . باور ها بر این است که حکومت تا اکنون راهبرد کار امد در بخش استخراج معادن را  روی دست نگرفته است.

ایمل عمری، آگاه اقتصادی اظهار داشت:”در ابتدا کار پلان و پالیسی درست را حکومت برای استخراج معادن ندارد و این سبب می شود که قرار داد ها ناکام بماند.”

معدن مس عینک در ۴۰ کیلومتری جنوب شرق کابل در ساحه بی ثمر ولایت لوگر موقعیت دارد. منطقه ای  که دومین ذخیره مس جهان را در خود داشته و منبع بزرگ  عاید کشور  را تشکیل می دهد.

گزارشگر: سمیرا ظفری

About Ariana News

Avatar

Check Also

حکومت طالبان را متهم به نقض قطع‌نامه نشست میان‌افغانی دوحه می‌کند

(Last Updated On: جولای 20, 2019) حکومت و طالبان یک‌دیگر را به زیرپا کردن شاخص …