خبرهای تازه

مسوولان: روی خواست‌های طالبان در جرگه مشورتی صلح رایزنی خواهد شد

(Last Updated On: آوریل 19, 2019)

مسؤولان در کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح می‌گویند که ایجاد راه‌کار تعریف شده صلح از سوی حکومت و گروه طالبان پیش از برگزاری این جرگه، یک نیاز جدی است تا بر اساس اظهارات این کمیسیون با عملی شدن این راه‌کار، برآیند این جرگه مثبت باشد.

سید علی کاظمی، عضو این کمیسیون می‌گوید: “ما نیاز به یک راه‌کار تعریف شده داریم که این انتظار هم از حکومت می رود و هم از طالبان تا با این راه‌کار قدم های موثر بردارند، امیدواریم که تا برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح به نتایج مطلوب برسیم که برآیند جرگه یک اقدام نیک و مثبت باشد.”

در همین جال، شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به شمول عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت ، لویه جرگه مشورتی صلح را تحریم کرده اند و برای شماری هم این جرگه را جز کارزار انتخاباتی رییس جمهور غنی، چیزی بیش نمی‌دانند  .

با این حال، پیری مایدون، سفیر اتحادیه اروپا، در کابل از سیاست گران افغانستان می‌خواهد که از لویه جرگه به عنوان ابزار رسیدن به صلح کار گیرند نه دلیلی برای جدایی.

آقای مایدون، چنین اظهار میدارد: “این یک چیز واضح است که شماری از احزاب در مورد این لویه جرگه انتقاداتی دارند اما این لحظه بسیار سخت در تاریخ افغانستان و باید ازاین فرصت برای همگرایی استفاده شود نه برای جدایی. ما آرزو داریم که همه به یک توافق برسند و از لویه جرگه به عنوان یک وسیله برای رسیدن به صلح استفاده کنند.”

حکومت  برای این جرگه دو اجندا مشخص کرده است، نخست بحث روی حدود تعامل حکومت با گروه طالبان در مذاکرات صلح و دوم چهارچوب مذاکرات. اما این دو موضوع برای برخی‌ها تاکنون مبهم می‌باشد.

ظاهر عظیمی یک تن آگاه امور نظامی در این مورد بیان می‌دارد: “اولا که یک اجندا وجود ندارد که جرگه برای چه مطرح می شود، چه سوال را مطرح می کند و چه پاسخ خواهند داد. از سوی هم، اعضای جرگه هم به گونه‌ی تعیین نشده که قناعت بخش باشد.”

این در حالی‌ست که حکومت تاحال نتوانسته روی برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، اجماع تمامی سیاست‌گران افغانستان را بدست‌ آورد؛ هرچند که ۳۷۵ میلیون افغانی را برای برگزاری این جرگه اختصاص داده است اما روشن نیست که با وضعیت فعلی، نتایج آن برای سیاست‌گران از یک طرف و برای طالبان در طرف دیگر، پذیرفتنی خواهد بود یا نه.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

حمله حوثی‌های یمن بالای دو پالایشگاه نفت عربستان

(Last Updated On: سپتامبر 15, 2019) حوثی‌های یمن روز گذشته اعلام کردند که با کمک …