مسوولان در اتحادیه کارخانه‌های ذوب آهن از چالش‌های سد راه این صنعت نگران اند

(Last Updated On: مارس 10, 2019)

مسوولان در اتحادیه کارخانه‌های ذوب آهن در کشور می‌گوید، حلقاتی در وزارت‌های سکتوری وجود دارد که می‌خواهند صنعت ذوب آهن را درکشور از میان بردارند.

اعضای این اتحادیه تأکید می‌ورزند که این موضوع روی اقتصاد کشور پیامدهای ناگوار به جا خواهد گذاشت و اگر رئیس جمهور غنی،  به این چالش رسیده‌گی نکند، کارخانه‌های شان را مسدود خواهند کرد.

درحال حاضر در حدود چهار صد و پنجاه میلیون دالر در بخش ذوب آهن درکشور سرمایه گزاری شده و برای بیش از دوازده هزار تن زمینه کار نیز فراهم گردیده است.

در همین حال، مسوولان در این اتحادیه تاکید می‌ورزد، با وجود این‌که فرمان رئیس جمهور در باره استفاده از تولیدات داخلی وجود دارد، اما در پروژه‌های ساختمانی از آهن وارداتی ایران و دیگر کشورها استفاده صورت می‌گیرد.

پرویز خواجه زاده، رییس این اتحادیه‌ به آریانانیوز می‌گوید: “در داخل نظام و بیرون نظام برخی حلقاتی وجود دارد که برای کارخانه های زوب آهن مشکل ایجاد می کنند و و تلاش دارند تعرفه های گمرکی را برای سکتور خصوصی بلند ببرند و این کارسبب نابودی صنعت آهن می شود.”

همچنان، عصمت الله وردک، معاون اتحادیه کارخانه‌های ذوب آهن در این مورد اظهار می‌دارد: “ما در کشور مالیه می دهیم اما هنوز هم در شرایط سخت قرارداریم ما سرمایه گزاری کرده ایم اما به مشکلات ما نه، رئیس جمهور و نه هیچ‌کس دیگر رسیده‌گی نمی‌کند و صدای ما را نمی‌شوند.”

درهمین حال اتحادیه کارگران در کشور می‌گوید که اگر حکومت به صعنت آهن رسیده‌گی جدی صورت گیرد، این صنعت بزرگ کشور زمینه کار را برای شمار زیادی از باشندگان کشور فراهم می کند.

 معروف قادری،  رییس اتحادیه کارگران افغانستان میگوید: “اگر در کشور صنعت آهن گسترش یابد برای مردم زمینه های کار فراهم می شود و حکومت و مسوولین برای این سکتور باید توجه جدی کند.”

این در حالیست که صنایع ذوب آهن در میان ۳۰ بخش صنایع کشور، از بخش‌های پیشتاز آنها می‌باشد که تا حال نزدیک به ۱۰۰ میلیون دالر در آن سرمایه گذاری شده است و هم اکنون ۲۲ کارخانه ذوب آهن در کشور وجود دارد.  

About Ariana News

Check Also

سکات میلر از حضور گروه داعش و القاعده در افغانستان ابراز نگرانی کرد

(Last Updated On: می 21, 2019) جنرال سکات میلر، فرمانده نیروهای ناتو و امریکایی در …