«مراکز فاریاب، سرپل و جوزجان با خطر سقوط روبرو اند»

(Last Updated On: آگوست 30, 2018)

درگیری ها مراکز شماری از ولایت ها از جمله فاریاب، سرپل و جوزجان در شمال کشور را با خطر سقوط روبرو ساخته است.

باشنده گان این ولایت ها نهاد های امنیتی را به بی پروایی دربرابر تهدید های موجود متهم میسازند و می گویند که طالبان برای حمله خود شانرا به نزدیکی های مراکز این ولایت ها رسانده اند.

بربنیاد اطلاعات نهاد های امنیتی هم اکنون در ده ولایت کشور، بگونه هم زمان درگیری ادامه دارد.

عتیق الله یکی از باشنده های جوزجان گفت: “بجز شبرغان، دیگر هیچ بخش از این ولایت امن نیست.”

مولوی جلالی، رییس شورای عالی صلح فاریاب تصریح کرد: ” تلفات نیروهای امنیتی که وجود دارد، هر کدامش از خود پدر و مادر دارند. ما از هر دو طرف می خواهیم صلح کنند.”

مقام های ارشد حکومتی درسفرهای شان به شمال کشور بارها از برنامه های امنیتی برای برداشتن تهدید ها حرف زده اند؛ اما پرسش اصلی این است، با وجودی که نهاد های امنیتی از پیش اطلاعات دقیق این تهدید ها را دراختیار شان دارند، چرا برای رفع آن دیرتر اقدام میکنند؟

محمد آگل مجاهد، یک نظامی پیشین بیان کرد: “مشکل وجود دارد. امکانات نیروهای امنیتی به آن حد نیست که جنگ در چند بخش کشور را پیش ببرند. از لحاظ لوژیستکی رسیده گی به این جنگ دشوار است.”

با این حال باور ها این است که اگر نهاد های امنیتی، بزودی عملیات پاکسازی را دراین بخش ها آغاز نکنند، این ولایت ها با سرنوشت غزنی روبرو خواهند شد. اما وزارت های دفاع و داخله از آغاز یک عملیات هوایی و زمینی به هدف سرکوب طالبان خبر میدهند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله اظهار نمود: “ما با تمام توان دربرابر شان (طالبان) ایستاده استیم و این گروه به اهداف شان نخواهند رسید.”

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع اضافه کرد: “معاون لوی درستیز هم اکنون درفاریاب بسر میبرد و روی یک عملیات بزرگ پاکسازی کار میکنیم.”

در حالیکه بخش های از کشور گواه درگیری های نفس گیر میان نظامیان و گروه های هراس افگن اند به تازگی شورای ولایتی پکتیا از احتمال یک حمله بر شهر گردیز هشدار داده اند.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Check Also

پایگاه نظامیان خارجی در بگرام هدف حمله‌های موشکی قرار گرفت

(Last Updated On: می 23, 2019) پایگاه نظامی نیروی‌های حمایت قاطع در بگرام ولایت پروان …