خبرهای تازه

مراسم عاشورا در کابل زیر تدابیر شدید امنیتی برگزار شد

(Last Updated On: سپتامبر 20, 2018)

مراسم عاشورای امسال چهره نظامی دارد؛ محله های شیعه نشین کابل با نیروی نظامی مردمی آرایش شده، نیروهای مردمی در هر جاده حضور دارند و هرگونه تحرکی را زیر نظر گرفته اند.

نگرانی از تهدیدهای امنیتی بر مراسم مذهبی عاشورا خیلی بالا گرفته از همین رو نیروی مردمی با جنگ افزار های متفاوت تر از نظامیان، برای این مراسم تامین امنیت می کنند، هرچند که نیروهای دولتی نیز فعال و دست به ماشه اند.

محمد نقی عضو نیروی مردمی می گوید: “وقتی خود ما دست به کار شویم، بهتر است، ما در کنار نیروهای امنیتی همکار شویم بهتر است.”

دهم محرم پر شور است؛ تهدید مانع رفتن عزاداران به مکان های مذهبی نشده، آنان دسته دسته به مسجد ها و تکیه خانه ها می روند و سقاخانه ها هم گلوی عزاداران را شیرین می کند.

غلام حسین سخی زاده یک تن از عزاداران می گوید: “وضعیت امنیتی تا هنوز خوب است. مردم در هر گوشه شهر در تکیه خانه ها و مسجدها سهم خوبی گرفته اند.”

در های میزبانی و خیر و خیرات نیز در هر گوشه شهر باز است، غذا های که برای مردم فقیر و عزادرا آماده شده حتا از جائی برای خانه های مردم هم غذا فرستاده می شود.

حاجی نعیم اصغری، عزادار می گوید: “هیچ قدرتی، هیچ نیرویی مراسم مذهبی مردم را کشته نمی تواند”.

یکی از ویژه گی های مراسم عاشورا در سال های پسین، همین ترویج فرهنگ خون دهی است. می گویند چه خوب که تا تیغ زدن و ریختن خون به زمین، آنرا به نیازمندی هدیه کرد.

اکبر، یکی دیگر از عزاداران می گوید: “ما به فقرا، بیچاره ها و کسانی که در انتحاری ها زخمی می شوند، خون اهدا می کنیم.”

دولت هم برای مراسم مذهبی عاشورا تدابیر شدید امنیتی را روی دست گرفته بود؛ مراسم ی که با هیچ گونه رویداد امنیتی به پایان رسید و عزاداران در عزای تازه نه نشستند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Check Also

تلفات سنگین طالبان در ولایت های قندز و فاریاب

(Last Updated On: مارس 24, 2019) در نتیجه سه روز عملیات مشترک نظامیان مستقر در …