خبرهای تازه

مراسم تحلیف اشرف غنی تا ۱۹ حوت به تعویق افتاده است

(Last Updated On: فوریه 26, 2020)

ریاست جمهور با نشر خبرنامه ای گفته است که رییس جمهور غنی، پس از مشوره های وسیع با بخش های تخنیکی، شخصیت های سیاسی، بزرگان قومی و اعضای تیم «دولت ساز» تصمیم گرفته است که مراسم تحلیف به تعویق بیافتد.

 در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است:  “رییس جمهور تصمیم گرفت که تحلیف ریاست جمهوری را که قرار بود روز پنجشنبه تاریخ ٨ حوت برگزار گردد الی تاریخ ١٩ حوت به تعویق بیافتد. شایعات شیوع ویروس کرونا، تنگنای زمانی برای حضور یابی مهمان های بلند رتبه خارجی و نیاز به آمادگی های بیشتر تخنیکی برای برگزاری مراسم با شکوه از دلایل عمده معطلی این برنامه ملی و بزرگ است.”

از سویی هم زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در تویتی از تعویق مراسم تحلیف آقای غنی تا نهم مارچ استقبال کرده است.

آقای خلیل‌زاد در این تویت گفته است که هرچند روند انتخابات به گونه رسمی پایان یافته و اشرف غنی برنده آن اعلام شده اما تمام سیاسیون باید از همه شمول بودن حکومت بعدی مطمین شوند.

آقای خلیلزاد گفته است: این یک فرصت را برای مشوره درست فراهم می سازد تا بهترین منافع مردم افغانستان در حکومت جدید حفظ شود. قسمیکه روند انتخابات به پایان رسیده است و رییس جمهور غنی به عنوان برنده اعلام شده است سیاسیون دیگر باید مطمین شوند که دولت جدید همه شمول است و خواست های مردم افغانستان در آن منعکس می یابند.”

از سویی هم وزارت خارجه امریکا گفته است که نباید رهبران سیاسی افغانستان درگیر زد و بند های انتخاباتی باشند و باید به صلح کار کنند.

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا میگوید: “در آستانه یک فرصت بزرگ سیاسی قرار داریم و به هیچ گروه کوچکی که باور دارند این روند را تضعیف کرده می‌توانند، اجازه نخواهیم داد. شمار زیاد چنین گروه‌ها وجود دارد که تلاش دارند آنچه را به دست آورده‌ایم، آسیب برسانند. اجازه نخواهیم داد که چنین شود.”

همچنان ناتو در بیانیه ای  از تمامی جریان های سیاسی در کشور خواسته است که از اقدام های که سبب بیشتر شدن تنش در شرایط کنونی شده، دست بردارند و از بهر حمایت از روند صلح متحد شوند.

در همین حال عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور در یک اعلامیه ای، از امریکا بابت تلاش برای تامین صلح و حل بحران ناشی از انتخابات در افغانستان حمایت کرده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

نخستین محموله کمک کشور چین به افغانستان رسید

(Last Updated On: آوریل 2, 2020) نخستین محموله‌ی کمک‌های صحی دولت چین به منظور جلوگیری …