خبرهای تازه

مذاکرات پنهانی طالبان و حکومت افغانستان در قطر با حضور آمریکا

(Last Updated On: اکتبر 18, 2016)

talibanروزنامه انگلیسی گاردین به نقل از منابع آگاه در میان گروه طالبان و دولت افغانستان گزارش داده است که طالبان و حکومت افغانستان دو دور گفتگوهای صلح را بصورت محرمانه در قطر از سر گرفته اند.

بر اساس این گزارش که به روز سه شنبه به نشر رسید، در این گفتگوها که در ماه های سپتامبر و اکتوبر سال روان میلادی برگزار شده است، ملا عبدالمنان آخوند، برادر ملاعمر رهبر پیشین گروه طالبان و محمد معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی افغانستان حضور داشته اند.

تا هنوز هیچ یک از طرفین این گزارش را رسما” تایید و یا رد نکرده اند.

برای اولین بار نماینده گان حکومت افغانستان و گروه طالبان با وساطت پاکستان گفتگوهای صلح را در منطقه موری پاکستان آغاز کردند که این مذاکرات پس از برملا شدن خبر مرگ ملا محمد عمر، و کشته شدن ملا اختر منصور در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا بی نتیجه به پایان رسید و به بن بست مواجه شد.

یکی از منابع در میان گروه طالبان به گاردین گفته است که انتظار می رفت محمد یعقوب، فرزند ملاعمر بزودی خود را به مذاکرات صلح دوحه برساند و همچنان افزوده است که در دو دور مذاکرات گذشته هیچ مقام پاکستانی حضور نداشته است.

بر اساس این گزارش یک دیپلمات ارشد آمریکایی نیز در مذاکرات محرمانه قطر حضور داشته است.

یک مقام آگاه طالبان گفته است که دور نخست مذاکرات در اوایل ماه سپتامبر در فضایی مثبت و بدون تنش برگزار شد و دومین دور مذاکرات در اواخر ماه اکتوبر با وجود درگیری ها میان نیروهای امنیتی و جنگجویان طالب بر گزار شده است.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که گروه طالبان به رهبری ملا هبت الله آخندزاده درگیری ها را در سراسر افغانستان به خصوص در ولایات قندز، هلمند، فراه، ارزگان شدید ساخته است و روابط کابل و اسلام آباد نیز به سردی گرائیده است.

درهمین حال معاون سخنگوی رئیس جمهور می گوید که حکومت اراده برای صلح پایدار و با عزت دارد و دراین راستا از تمامی امکانات و فرصت ها در چارچوب قانون کار خواهد گرفت.

دوا خان مینه پال، معاون سخنگوی رئیس جمهور میگوید، “حکومت اراده برای صلح پایدار و با عزت دارد و از تمامی امکانات و فرصت ها در چوکات قانون و اصول کار میگیرد تا به هدف صلح که خواست همه افغان ها است برسد.”

شماری از آگاهان سیاسی آغاز گفتگو های مخفی صلح را یک گام ارزنده در راستای آوردن صلح میدانند و تاکید می ورزند که باید این گفتگو ها با در نظر داشت دست آورد ها و منافع ملی صورت گیرد.

ازسویی هم برخی منابع در حکومت تائید می کنند که این گفتگو ها جزء تلاش ها برای حل بحران کنونی درکشور است و تلاش ها براین است تا این گفتگو ها به نتیجه برسد.  

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات: بیش از ۸۰۰۰۰۰ رأی فاقد شناخت بایومتریک باطل اعلام خواهد شد

(Last Updated On: اکتبر 20, 2019) مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که قرار است …