خبرهای تازه

مذاکرات صلح: زلمی خلیل‌زاد فردا به کابل می‌آید

(Last Updated On: مارس 30, 2019)

در اوج امیدواری‌ها برای پایان جنگ در افغانستان، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ی ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان فردا به کابل می‌آید.

وزارت خارجه امریکا گفته است که آقای خلیل‌زاد در سفرش به کابل با رهبران حکومت و سیاسون افغان درباره وضعیت گفت‌وگوهای امریکا با طالبان بحث خواهد کرد و آنان را برای ایجاد یک هیئت فراگیر ملی برای گفتگوهای صلح تشویق خواهد کرد.

همزمان با این رییس جمهور غنی، امروز(یکشنبه، ۱۰ حمل) با حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت، محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح و عبدالرب رسول سیاف، رهبر پیشین جهادی به هدف دستیابی به یک موقف واحد در گفتگوهای صلح و نماینده گی بهتر در این روند دیدار و گفتگو کرده است.

محمد هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید: “رییس جمهور قبل از ظهر امروز کرزی صاحب، استاد سیاف، دانش صاحب، خلیلی صاحب و داکتر صاحب عبدالله جلسه داشتند، هدف از جلسه این بود تا تلاش های متعددی که در پروسه صلح جریان دارد توحید شوند و مشوره به این شد تا این نشست ها و مشوره ها با جریان ها و شخصیت های دیگر ادامه پیدا کند.”

از سویی هم، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پیش از سفرش به کابل با مقام های اتحادیه اروپا و دبیر کل ناتو نشست‌های جداگانه داشته است. آقای خلیلزاد گفته است که امریکا و ناتو حامی یک راه حل سیاسی و صادقانه در افغانستان استند.

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجراییه در این مورد اظهار میدارد: “ایجاب می کند که تلاش مشترک و صادقانه در سطح منطقه و جهان افزایش پیدا کند، تا ما شاهد به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح افغانستان باشیم.”

این دور سفرهای زلمی خلیلزاد، برای دستیابی به کلید پایان جنگ افغانستان کشورهای بریتانیا، بلجیم، پاکستان، ازبیکستان، اردن و قطر را دربر دارد. اخیراٌ وزارت خارجه امریکا با نشر اعلامیه ای گفته بود که آقای خلیلزاد قرار است از تاریخ ۲۵ ام مارچ تا ۱۰ام آپریل سال روان میلادی برای تقویه روند گفتگوهای صلح سفرهای منطقه یی و جهانی اش را ادامه خواهد داد.

گزارشگر: خالد نیکزاد

About Ariana News

Avatar

Check Also

سفیر افغانستان در امریکا از خروج زودهنگام نظامیان خارجی ابراز نگرانی می‌کند

(Last Updated On: اکتبر 17, 2019) رویا رحمانی، سفیر افغانستان در ایالات متحده امریکا، از …