خبرهای تازه

مختصر ساختن حلقات سیاست خارجی افغانستان توسط غنی

(Last Updated On: سپتامبر 28, 2016)

thediplomat_2014-10-02_06-48-58-386x243رییس جمهور غنی در سخنرانی پس از اجرای مراسم تحلیف حلقه های سیاست خارجی افغانستان را با اهمیت حیاتی دانسته، در پنج حلقه مختصر ساخت.

حلقه هایی که از کشور های همسایه گرفته تا کشور های اسلامی، کشور های غربی، آسیایی و سازمان های بین المللی گسترده می شود که با اهمیت ترین آن، ارتباط با کشور های همسایه است.

رییس جمهور غنی می گوید: “حلقه اول کشور های همسایه ثبات کشور ما به هر کدام از کشور های همسایه بشکل زنجیره ای ارتباط دارد، همانگونه که بی ثباتی در کشور ما خطر برای همسایه ها است، بی ثباتی در هر یک از این کشور ها خطر برای ثبات ما نیز است، بنابرین با این کشور ها سهم دار و شریک خود در سطح منطقه خواهیم بود.”

این سیاست در نخست به گونه ای بود که پاکستان یکی از مبارزان اصلی برضد دهشت افگنی وافراط گرایی در افغانستان از دید رییس جمهور غنی بود، اما در میان همین دوسال حکومت وحدت ملی رییس جمهور چند بار مستقیم و یا غیر مستقیم بر ضد پاکستان موضوع گیری نمود، که تغییر در سیاست علیه پاکستان آشکار شد.

آقای غنی می گوید: “مردم ما انتظار دارند که ما در مورد ادامه میزبانی، تجهیز و تسهیل فعالیت گروه های تروریستی ضد مردم افغانستان از قلمرو پاکستان که در تناقض با منشور و مصوبات سازمان ملل متحد قرار دارد، به شورای امنیت سازمان ملل و نیز جامعه مدنی بین المللی شکایت کنیم، ما این انتظار را بجا می دانیم.”

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور افغانستان نیز محور این سیاست را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به سران کشور ها و دولت های جهان ترسیم کرد.

وی می گوید: “سیاست خارجی افغانستان در منطقه بر مبنای ایجاد جامعه امن اقتصاد محور تنظیم شده است، افغانستان از اعضای فعال سازمان های منطقه ای سارک و ایکو و عضو ناظر سازمان شانگهای است، احیای پروسه کشورهای قلب آسیا و روند استانبول و کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقه ای برای افغانستان یا ریکا را چارچوب مناسب برای همکاریها در جهت توسعه و رفاه کشورهای منطقه می داند.”

با این خطوط سیاست خارجی، رهبران حکومت وحدت ملی سفر های خارجی را در پیش گرفتند تا از یک سو روابط کابل را با جهان تقویت کنند، و از جانبی دیگر بتوانند تعهدات کشور های جهان برای پشتیبانی از افغانستان به دست آرند.

آقای غنی نخستین سفرش را به عنوان بخشی از سیاست خارجی از عربستان سعودی آغاز کرد، تا همکاری کشور های اسلامی در صلح و رفاه افغانستان را رقم زند.

اما رییس جمهور در نخستین سفر رسمی اش از چین دیدار کرد و دست آورد هایی هم داشتکه امضای چهار توافقنامه همکاری، از دست آورد عمده آن بوده است.

وعده کمکی به ارزش ۵۰۰ میلیون ین به افغانستان از سوی رییس جمهور چین تا پایان سال روان و افزایش میزان این کمک ها تا یک و نیم میلیارد ین.

رهبران حکومت وحدت ملی به گونه مشترک به آمریکا رفتند که سخنرانی رییس جمهور غنی در کنگره آمریکا با کف زدن های مکرر قانونگذاران آمریکایی همراه شد.

در واشنگتن روی سه مورد مهم با سران آمریکایی بحث کردند.

بررسی راهبردی از وضعیت امنیتی افغانستان،حمایت از روند صلح، دفاع از راه حل منطقه ای و مدیریت گذار اقتصادی افغانستان دست آورد های دوگانه غنی و عبد الله در سفر آمریکا بود.

رییس جمهور غنی در نخستین سال کاریش به امارات متحده عرب رفت و از آنجا تعهد ایجاد زمینه اشتغال برای کارگران افغان در کشورهایعرب را بدست آورد.

آقای غنی در سفری که به عربستان داشت، تعهد کمک مالی ۲۲۰ میلیون دالریرا از آن کشور بدست آورد.

وی در سفرش به ایران توافقنامه همکاری میان وزارت های خارجه و تحصیلات عالی دو کشور را امضا کرد.

در ۲ سالی که گذشت، رییس جمهور توانست در سفرش به هند کمک نظامی آن کشور را به افغانستان بدست آورد.

رییس جمهور در سفر دومی اش به هند تعهد کمک یک ملیارد دالری را به علاوه پشتیبانی هند از روند صلح افغانستان، حمایت از حکومت وحدت ملی، تشویق سرمایه گذاری ملیارد دالری تاجران هندی به افغانستان، تاسیس اتاق تجارت افغانستان و هند و آمادگی های هند در بخش های زیربنایی برای سال های آینده را به دست آورد.

از سوی دیگر، سفر های رییس جمهور به کشور های اورپایی از پله های سنگین دست آورد های وی بوده است.

وی در سفر اخیرش به اروپا توانست پایه‌ های مستحکم همکاری ‌های بلند مدت میان افغانستان و کشورهای اروپایی را بر اساس تعهدات عمیق و وسیع ‌شان نسبت به دولت افغانستان در چند دهۀ آینده بریزد.

مهم ترین نشستی که رییس جمهور در آن اشتراک کرد، نشست وارسا بود که بر آینده ۵ سالۀ افغانستان امیدوار کننده به حساب می آید.

رهبران حکومت وحدت ملی در آنجا در خواست کمک های میلیارد دالری برای حمایت از قوت های امنیتی کشور های کمک کننده کردند.

تمویل وحمایت نیروهای امنیتی تا سال ۲۰۲۰ از سوی سران تصمیم گیرنده در ناتو از دست آورد های مهم ۲ سال حکومت وحدت ملی به شمار می رود.

رییس اجرایی در پی چهارده سفر رسمی به بیرون از کشور در کنار رییس جمهور همانند یک شریک قدرت توانست تعهداتی از جامعه جهانی برای همکاری با افغانستان در بخش های اقتصادی، مبازره با فساد و پیکار با هراس افگنی را بدست آورد.

اشتراک رییس اجرایی در چهاردهمین نشست سران حکومت سازمان همکاری های شانگهای در چین بود، که رییس اجرایی در آن نشست از سران اشتراک کننده خواست تا افغانستان عضویت سازمان همکاری های شانگهای را بدست آورد.

سفر رییس اجرایی به ایران دست آورد امضا توافق نامه بندر چابهار را داشت که افغانستان را تا حدی در صدور و ورود کالاهای تجارتی کمک می کند.

رییس اجرایی در سفرش به تاجکستان برای گشایش پروژه کاسا یک هزار تاکید بر همکاری های مشترک میان هر دو کشور داشت.

دو سفر پی هم داکتر عبدالله به ترکیه که هدف آن اشتراک در اجلاس بشر دوستانه و نشست ۵۷ کشور مسلمان بود، در آنجا تعهد کشورهای اسلامی را برای حمایت افغانستان در مبارزه با تروریزم گرفت.

داکتر عبدالله در سفرش به هند با دست آورد موافقتنامه رفع ویزهسیاسی میان ۲کشور برگشت.

از سفر هایدیگر رییس اجرایی رفتن به قزاقستان، اشتراک در نشست لندن و اشتراک در مراسم افتتاح کانال سویز در مصر بود.

این سفر های رهبران حکومت وحدت ملی از دید جامعه جهانی به تناسب زمان حکومت آقای کرزی پر دست آورد گفته می شود.

نهاد های کمک کننده به افغانستان می گویند، رهبران حکومت وحدت ملی برای جلب کمک های کشور های بیرونی خوب ظاهر شده اند.

انجلن رود کوبانا، معاون عمومی بخش برنامه غذایی جهان می گوید: “دولت و رهبری افغانستان یک وظیفه عالی را در جلب تلاش ها و محدودیت های افغانستان در محور توجه جهانیان انجام داده است، با توجه به وضعیت سوریه و جنگ های دیگر در آفریقا، تلاش ما این است که افغانستان را در دستور کار جهانیان نگهداریم، نشست پیش روی بروکسل بیانگر چارچوبی برای تمرکز به مسایل افغانستان است.”

با این همه تلاش ها و سفرها، هنوز افغانستان یک کشور در حال جنگ است و اقتصاد آن به شدت متکی به کمک های خارجی است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

احتمال تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری

(Last Updated On: اکتبر 16, 2019) احتمال تأخیر در اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری …