خبرهای تازه

محمد نبی اسطوره بی بدیل کرکت افغانستان

(Last Updated On: مارس 23, 2019)

تیم ملی کرکت افغانستان که در این اواخر رقابت های مختلف را یکی پس از دیگری به پیروزی می رسد، نتیجه تلاش های ستارگان نام آشنا و با تجربه است، که در این بین نقش محمدنبی عیسی خیل هم چون راشدخان ارمان برجسته، ستودنی و تماشایی بوده است.

محمد نبی بازیکن خوش فرم و همیشه آماده ببرهای آبی، در سه شنبه یازدهم جدی سال ۱۳۶۳ خورشیدی در ولایت لوگر چشم به روی هستی گشود.

اسطوره بر حال کرکت کشور، شانه به شانه بازیکنان را از تجربیاتش می آموزاند و شاخص ترین بازیکنی است که در سن ۳۴ سالگی همچنان با قیمت بلند از سوی تیم های خارجی برای حضور در لیگ های معتبر، به امتیاز خریداری می شود. او بازی کرکت را در زمین های خاکی پاکستان آغاز کرد، و با روی کار آمدن حکومت جدید پس از سقوط رژیم طالبانی، به کشور برگشت و به صورت حرفه یی به بازی کرکت پرداخت.

پشتکار و تلاش وی سبب شد تا خیلی زود پله های ترقی را یکی پس از دیگری بپیماید و در سال ۲۰۰۹ میلادی همین امر او را به عضویت تیم ملی کشور درآورد تا آبی پوش شود و نخستین بازی رسمی جهانی اش را با این پیراهن در همان سال برابر اسکاتلند انجام داد. درخشش و رهبری او در ترکیب تیم ملی به سر مربیان خوش خورد و برای سه سال کاپیتانی ببرهای آبی را به دوش میکشید.

او کرکت را از تیم پاکستان کستومس در سال ۲۰۰۷ آغاز کرد و تا نیمه های ۲۰۱۰ میلادی نیز برای آن تیم بازی می کرد. نبی که برای دو سال از حضور در میدان های بین المللی به دور مانده بود، دوباره به اوج برگشت و در سال ۲۰۱۳ به عضویت تیم موهامیدان اسپورتینگ کلپ درآمد و نیز در همان سال برای تیم سیلهت رویالز بازی کرد.

در سال ۲۰۱۵ میلادی با لباس تیم رانجپور رایدرز در لیگ بنگله دیش به میدان رفت و یکسال پس از آن نیز، برای تیم های چیتاگونگ ویکنز در بنگله دیش، کویته گلادیاتورز در لیگ حرفه یی پاکستان وارد رقابت شد.

سال ۲۰۱۷ سالی بود، که محمد نبی در ترکیب تیم های کومیلاویکتورینز در لیگ بنگله دیش، سنرایرز حیدرآباد هند، مس عینک لیگ شش دوش کشور، اس تی کیتس اند نویس پَتریوس در لیگ کارایب، ملبورن رانجدز در آسترالیا به میدان رفت و از آن سال تا کنون همچنان عضویت دو تیم سنرایزرز حیدرآباد و ملبورن رانجدز را دارد.

محمدنبی در حالیکه در این فصل مسابقات لیگ برتر کرکت هند پیراهن تیم حیدر آباد را به تن خواهد کرد، در فصل پیش، درخشش نبی در کنار راشد خان همه را حیرت زده ساخته بود و این امر سبب شده تا در این فصل لیگ برتر کرکت هند نیز از سوی تیم سنرایز حیدر آباد با رقم ۱۰۰ لک کللدار هندی به خدمت گرفته شود.

گفتنی است که آقای نبی تا کنون تنها یک بازی تست، ۱۱۱ بازی یک روزه، ۶۸ بازی ۲۰ آوره بین المللی و ۳۳ بازی درجه یک انجام داده و در مجموع ۲۷۵ ویکت بنامش ثبت کرده است.

گزارشگر: عبیدالله انوری

About Ariana News

Avatar

Check Also

تیم ۱۹ سال بانوان افغانستان روز جمعه در برابر قرغزستان بازی می‌کند

(Last Updated On: ژانویه 19, 2020)ملی پوشان نوزده سال بانوان افغانستان تمرینات آماده سازی خود …