خبرهای تازه

محقق: رییس جمهور هشدار داده اگر احزاب بر خواسته های شان پافشاری کنند، منحل خواهند شد

(Last Updated On: سپتامبر 9, 2018)

محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه می گوید که رییس جمهور غنی در یک نشستی با حضور نمایندگان احزاب هشدار داده که اگر احزاب سیاسی بر خواسته های شان پافشاری کنند، آن احزاب را منحل اعلام خواهد کرد.

انتخابات مجلس نماینده گان و ریاست جمهوری در راه است اما مقام های دولتی با اختلاف فکری روی چگونگی برگزاری انتخابات  روبرو اند.

آقای محمد محقق که خود یک بدنه حکومت است، حکومت را به مهندسی انتخابات متهم می سازد و از جزییات نشست احزاب سیاسی با رییس جمهور در ارگ پرده بر می دارد.

آقای محقق می گوید: “رییس جمهور چندین بار قانون احزاب (سیاسی) را به دست خود بلند کرد که احزاب میشود منحل شود. احزاب را که برای مذاکره خواسته شده بودند که درباره انتخابات صحبت کند،(برعکس) درباره انحلال سخن زده شد.”  

رییس اجرایی اما در باره انتخابات توصیه ای دارد.

آقای عبدالله گفت: “انتخابات در پیشرو داریم، مشکلات در راستای انتخابات وجود دارد. امیدواری ما اینست که به خواست های معقول و عملی احزاب سیاسی توجه شود.”

از دید جریان های سیاسی، انتخابات تنها دریچه بی بدیل انتقال قدرت سیاسی است.

عبدرب الرسول سیاف، رهبر جهادی اظهار داشت: “انتخابات حتمیست، به هیچ عذر و بهانی کسی نمی تواند انتخابات را به عقب به بزند.”

در همین حال، معاون دوم رییس جمهور هم می گوید که هیج بدیل برای ثبات سیاسی افغانستان جز انتخابات وجود ندارد.

آقای سرور دانش گفت: “برای تداوم زندگی سیاسی مسالمت آمیز مردم افغانستان جز انتخابات هیچ بدیل دیگری وجود ندارد.”

اما به رونمایی شدن صد ها هزار شناسنامه استیکر دار جعلی می شود به شفافیت انتخابات باور کرد و نتیجه آنرا پذیرفت؟

احمد ولی مسعود رییس بنیاد شهید مسعود اظهار داشت:”ما فرایند و نتیجه انتخابات را که در آن حق مردم و سرنوشت شان پیمال شود، قبول نداریم.”

اختلاف ها بر سر چگونگی برگزاری انتخابات هر روز تیره تر می شود آنچه که بسیاری ها را نگران ساخته که مبادا بازهم در روز برگزاری انتخابات تاخیر بیاید و برایند آن بحران تازه برای افغانستان باشد.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

ناروی برای میزبانی گفت‌وگوهای میان افغانی ابراز آماده‌گی می‌کند

(Last Updated On: آگوست 20, 2019)  کشور ناروی، برای میزبانی از روند گفت‎وگوهای میان افغانی …