محب : امریکا روشن سازد چه راهبرد و منافع دراز مدت در افغانستان دارد

(Last Updated On: مارس 14, 2019)

حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی در واکنش به مذاکرات دوحه از ایالات متحده امریکا می خواهد، روشن کند که چه راهبرد و منافع دراز مدت در افغانستان دارد.

مذاکرات صلح بین امریکا و طالبان در بی پیشینه ترین مرحله هایش قرار دارد؛ در پنجمین دور گفتگو ها در دوحه، دو طرف روی پیش نویس خروج نظامیان خارجی و مبارزه در برابر گروه های همچون القاعده توافق کردند.

مشاور شورای امنیت ملی اما در واکنش به مذاکرات دوحه، از تغییر ناگهانی در نوع مشارکت واشنگتن با کابل نگرانی نشان می دهد و از ایالات متحده خواست کم پیشینه را مطرح می کند.

آقای محب گفت: “اکنون از ایالات متحده می خواهیم تا روشن کند که چه استراتژی و منافع بلند مدت آنان در کشور ما چه است؟ من فکر می کنم که هیچ یک از ما برای تغییر ناگهانی در مشارکت که در طول دو دهه گذشته بالای آن سرمایه گذاری شده است، و خارج از اسناد رهنمودی ما شد، آماده نیست. افغان ها نگرانی های جدی و هراس از پروسۀ صلح دارند که تا به امروز هیچ نماینده افغان در آن شامل نبوده است.”

از دید مشاور شورای امنیت ملی، اگر توافق صلح با طالبان هم به دست آید، تهدید هراس افگنی جهانی پایان نخواهد یافت و افغانستان یک متحد مهم در این بخش برای امریکا خواهد بود.

اما آیا کابل برای تغییر احتمالی در نوع روابط اش با واشنگتن آماده است؟

آقای محب افزود: “همانطوری که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در اواخر سال گذشته گفت: “هزینه ترک بیشتر از هزینه حضور است، اما این همکاری ثابت نیست. دروازه تجدید نظر نظر در این همکاری ها با درنظر داشت تحولات باز می باشد. دولت افغانستان در واقع برای تغییرات احتمالی در مشارکت آماده می باشد.”

هرچند که بار ها امریکا با طالبان دور یک میز مذاکره کرده اما واشنگتن تاکنون کابل را وارد مذاکره با طالبان نساخته است، از همین رو است که کابل می گوید بدون مهر تایید اش، هیچ توافق صلح با طالبان اجرایی نخواهد بود.

پس از مذاکرات صلح، حالا گزینه خروج نظامیان خارجی از افغانستان روی دست است اما مشاور شورای امنیت ملی می گوید که این خروج باید تدریجی و مسوولانه باشد.

در همین حال، جان بس، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل در واکنش به گفته های مشاور شورای امنیت ملی افغانستان می گوید که افغان‌ها و امریکاییان شانه‌به‌شانه در کنارهم برای مبارزه با تروریزم و یک آیندۀ بهتر برای افغانستان کار می کنند. ‌‎

آقای بس در تویتر خود همچنان می گوید که هر دو کشور وظیفه دارند تا قربانی‌های سربازان و شهروندان شان که در این راه جان باخته‌اند را گرامی بدارند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Check Also

سکات میلر از حضور گروه داعش و القاعده در افغانستان ابراز نگرانی کرد

(Last Updated On: می 21, 2019) جنرال سکات میلر، فرمانده نیروهای ناتو و امریکایی در …