مجلس نمایندگان: نهادهای بودجه یی در مصرف بودجه انکشافی بیشتر تلاش کنند

(Last Updated On: سپتامبر 26, 2018)

اگر نهادهای بودجه یی در مصرف بودجه انکشافی بیشتر تلاش نکند، با اقدام جدی مجلس نمایندگان رو به رو خواهند شد.

رییس مجلس نمایندگان می‌گوید که عملی شدن پروژه های انکشافی نیاز مبرم مردم افغانستان است و نباید آنان از حقوق شان محروم شوند.

مجلس نمایندگان مسوولان وزارت های فواید عامه، صحت عامه، شهرسازی، معارف و انکشاف دهات را درباره چگونگی مصرف بودجه انکشافی شان، برای پاسخگویی فرا خواند.

در همین حال عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان می‌گوید: “پروژه های انکشافی قسما تطبیق شده و قسما در تدارکات است و بعد از بررسی کمیسیون ها درباره آن تصمیم گرفته می‌شود.”

در همین حال مسوولان وزارت های صحت عامه، فواید عامه و شهرسازی می‌گویند که بیش از  پنجاه درصد بودجه شان را به مصرف رسانیده اند.

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه ابراز می‌کند: “۷۵ درصد پروژه ها را عملی کرده ایم و مصرف بودجه ما ۶۰ درصد است و تلاش داریم تا این مصرف را تا ۸۰ درصد برسانیم.”

روشان ولسمل سرپرست وزارت شهرسازی می‌گوید: “بودجه انکشافی ما پنج میلیارد افغانی است و به چهار میلیارد آن تخصیصات داده شده است و ۵۴ درصد بودجه را مصرف کرده ایم.”

نعمت الله حیدری معیین وزارت فواید عامه علاوه می‌کند: “ما توانسته ایم که ۶۵ درصد بودجه انکشافی را به مصرف برسانیم که در تاریخ این وزارت بی سابقه بوده است و تا آخر سال بیش از ۹۰ درصد بودجه ما به مصرف خواهد رسید.”

مجیب الرحمان کریمی وزیر احیا و انکشاف دهات نیز می‌گوید که این وزارت به تعداد ۴۹۸ پروژه انکشافی به ارزش ۵.۱ میلیون دالر را در ۳۴ ولایت تکمیل کرده و بیش از چهار هزار  پروژه دیگر زیر کار قرار دارد.

سید حمید الله حمیدی معیین وزارت معارف اظهار می‌کند: “درحال حاضر ۴۲ درصد بودجه را مصرف کرده ایم و اگر پروژه های بانک جهانی عملی نگردد این مصرف به ۳۲ درصد می‌رسد.”

اما رمضان بشردوست نماینده مردم در مجلس این وزیران را به دروغگویی متهم کرده تاکید می‌ورزد که وزیران در عملی کردن پروژه ها کوتاهی کرده اند.

هرچند مردم نیاز جدی به عملی شدن پروژه های انکشافی دارند، اما نمایندگان مجلس تاکید می‌ورزند که نبود ظرفیت کافی در نهاد های بودجه عامل اصلی عدم عملی شدن پروژه ها است و باید پروژه های انکشافی در سراسر کشور عملی گردد و این کار میتواند چالش های مردم را تا اندازه ای حل کند.

About Ariana News

Check Also

دیوید هیل: امریکا رابطه اش با حمدالله محب را قطع میکند

(Last Updated On: مارس 19, 2019) یک مقام ارشد امریکای در یک تماس تلفنی با …