مجلس نماینده‌گان از استفاده عواید گمرکات در پیکارهای انتخاباتی انتقاد کرد

(Last Updated On: جولای 20, 2019)

مصارف گزاف از خزانه حکومت در پیکارهای انتخاباتی ازسوی چند نامزدان انتخابات ریاست و گماشته شدن فرماندهان بی‌تجربه در امور نظامی عامل اصلی افزایش کشتارها در افغانستان است.

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان با ابراز این مطلب می‌گویند که اگر این پول‌ها در بخش امنیتی به مصرف می‌رسید، باشنده‌گان کشور شاهد این وضعیت ناگوار در پایتخت و ولایت‌ها نمی‌بودند.

حمیدالله توخی یک عضو این مجلس می‌گوید: “مصارفی که در کمپاین‌ها می‌کنند چرا در بخش امنیت مصرف نمی‌کنند و کمپاین ناروا آغاز شده و بودجه مصرف می‌شود و این پول پول ملت است شخصی خودت نیست که به مصرف می‌رسانید.”

در همین حال، این نماینده‌گان تأکید می‌ورزند که حتی عواید گمرکات در پیکارهای انتخاباتی به مصرف می‌رسد که کسر فاحش را درعواید این نهادها به میان آورده است.

محمد عالم ساعی، عضو دیگر مجلس بیان می‌دارد: “از همه دار و ندار بیت المال به نفع  کاندید مشخص استفاده سوء صورت می‌گیرد و اکثریت گمرکات افغانستان کسر فاحش عواید دارد و به به نفع یک شخص مشخص مصرف می‌شود چرا جلو این کار گرفته نمی‌شود.

از سویی هم، نبود فرماندهان با تجربه در امور نظامی در میدان‌های نبرد از چالش‌های دیگری است که نماینده گان مجلس آن را عامل افزایش تلفات نظامبان و غیرنظامیان می‌دانند.

الله گل مجاهد، یک عضو مجلس نمانیدگان اظهار می‌دارد: “کسانی گماشته شده اند که تجربه جنگ را ندارند و به همین علت تلفات اردو و پولیس بیشتر شده و صفت فرماندهان پولیس کسانی را روان می‌کنند که تجربه جنگ را ندارند.”

با این همه، میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان تأکید ورزید که مسئولان ارشد امنیتی بخاطر ناامنی‌ها به زودی برای پاسخ‌گویی به این مجلس فرا خوانده خواهند شد.

آقای رحمانی، میگوید: “درهفته گذشته در کنار سایر تلفات بیش از سی تن از کوماندوها در بادغیس به دام مرگ افتادند و یک شنبه مسئولین خواسته می‌شوند و کمیسیون‌های امنیتی و امور دفاعی باید از این مسئولان وضاحت بگیرند.”

این در حالی است که بربنیاد آمارهای سازمان ملل، نزدیک به ۳۳هزار فرد ملکی در ده سال گذشته در کشور از اثر جنگ جان باخته اند و بیش از ۶۰هزار غیرنظامی دیگر هم زخم برداشته اند.

گزارشگر: رفیع صدیقی

About Ariana News

Avatar

Check Also

تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان با حساب سه بر صفر مغلوب قرغزستان شد

(Last Updated On: ژانویه 24, 2020)تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان، الیوم جمعه، …