خبرهای تازه

مجلس سنا مقامات ارشد امنیتی را احضار کرد

(Last Updated On: می 21, 2019)

اعضای مجلس سنا می‌گویند که حمله‌های مخالفان مسلح به شهرها و پاسگاه‌های نظامیان کشور رسیده است، اما حکومت برای رسیده‌گی به این وضعیت کوتاه آمده است.

اعضای مجلس سنا، از وضعیت امنیتی در کشور به شدت انتقاد کرده و می‌گویند که باید کشور از این وضعیت ناگوار امنیتی بیرون کشیده شود.

صفی‌الله هاشمی، یک عضو این مجلس می‌گوید: “دشمن به دروازه‌های کابل رسیده و لانه‌های تروریستان در کابل وجود دارد چرا جلو این فعالیت‌ها گرفته نمی شود.”

همچنان، محمد عظیم قویاش، یک عضو دیگر مجلس می‌افزاید: “پیش روی دشمن در تمام نقاط وجود دارد و ما شاهد ترور و انفجار ها هستیم و این وضعیت نگران کننده است که هر روز مردم ما قربانی می شوند.”

درهمین حال مقام‌های امنیتی که برای استجواب به این مجلس فرا خوانده شده‌اند، تاکید می‌ورزند که تلفات نیروهای امنیتی کاهش یافته و مخالفان برای رسیدن به اهداف بزرگ شان ناکام مانده‌اند.

 محمد معصوم ستانکزی، رییس عمومی امنیت ملی، در پاسخ به فراخوان مجلس می‌گوید که در نتیجه درگیری‌ها مخالفان مسلح حکومت، نیروهای جنگی شان را ازدست داده‌اند و این کار موفقیت نظامیان کشور را در برابر آنان نشان می‌دهد.

آقای ستانکزی بیان می‌دارد: “جنگجویان گروه داعش در شمال کشور با ناکامی مواجه شده‌اند و نتوانستند تا فعالیت‌های هراس افگنانه شان را وسعت دهند.”

محمد یاسین ضیا، معاون وزارت دفاع ملی، نیز در حضورداشت اعضای مجلس سنا، ابراز می‌دارد که مخالفان مسلح حکومت با وجود کمک خارجی‌ها با آنان به کمبود نیروی جنگی مواجه شده‌اند.

آقای ضیاء اظهار می‌دارد: “همین اکنون گروه طالبان با کمبود نیروهای جنگی رو به رو هستند و از همین رو نیروهای پاکستانی در عملیات های شان دخیل هستند و از این نیروهای پاکستانی کار می گیرند.”

از سویی هم، مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله، در پاسخ به پرسش‌های اعضای مجلس سنا تاکید می‌ورزد که برای جلوگیری از فعالیت‌های هراس افگنی مخالفان مسلح حکومت اجماع کلی میان نهادهای امنیتی و دفاعی به وجود آمده است.

آقای اندرابی می‌گوید: “در پیوند به بازداشت افراد مسلح غیر مسوول  نیز به اجماع کلی داخلی است و این وزارت اراده قاطع برای بازداشت آنان دارد.

با این حال در کنار موارد یاد شده، افزایش تلفات افراد ملکی، تحرکات نظامی گروه طالبان به ویژه در پایتخت و افزایش جرم‌های جنایی از سایر مواردی بودند که سناتوران هم‌چون یک نگرانی جدی آن‌را در حضورداشت مسوولان نهادهای امنیتی طرح کردند.

گزارشگر: رفیع صدیقی

About Ariana News

Avatar

Check Also

امریکا می‌خواهد شماری از نیروهای‌اش را در افغانستان نگهدارد

(Last Updated On: آگوست 21, 2019) دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، افغانستان را یک کشور …