مجلس سنا: معامله‌های پنهانی امریکا و طالبان به‌ سود افغانستان نیست

(Last Updated On: جولای 9, 2019)

فضل‌هادی مسلم‌یار، رئیس مجلس سنا می‌گوید که معامله‌های پنهانی امریکا با گروه طالبان در قطر، هیچ سودی برای ثبات دوامدار در افغانستان نخواهد داشت.

آقای مسلم‌یار، می‌افزاید که طرف اصلی قضیه احزاب سیاسی نه، بل مردم افغانستان و قوه اجرائیه است که باید وارد گفت‌وگوها شوند.

آقای مسلم‌یار می‌گوید: “طرف‌دار صلح استیم و صلح احزاب نیست و صلح مردم افغانستان است و خواست ما این است که قانون اساسی حمایت شود و عملآ با قوه اجراییه بحث یک نیاز است زیرا این طرف ها هستند که یک دیگر را می کشند و مشوره ما به طالبان این است که آخر با حکوم مذاکره خواهد کرد و نباید بیشتر مردم را نگران بسازند.”

در همین حال شماری از اعضای مجلس سنا، تأکید می‌ورزند که اگر گروه طالبان تمایل به صلح دارند حد اقل تا پایان دور هقتم گفت‌وگوهای صلح تن به آتش‌بس دهند.

هرچند اعضای این مجلس، از گفت‌وگوهای احزاب سیاسی با نماینده‌گان گروه طالبان در قطر خوشبین هستند، اما می‌گویند که خواست مردم که قربانی اصلی درگیری‌ها شده اند در حاشیه قرار گرفته است.

فرهاد سخی، یک عضو مجلس سنا اظهار می‌دارد: “همه روزه مردم قربانی حملات وحشیانه می شوند و از طرف های درگیر تقاضا داریم تا پایان روند گفتگو های صلح تش بس را اعلام کنند.”

این گفته‌ها از سوی مجلس سنا، درحالی ابراز می‌شوند که هنوز هم گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان به یک نتیجه مطلوب نرسیده است. دیده شود که امریکا خواهد توانست با ادامه مذاکرات افغانستان را به ثبات برساند و یا این که درگیری ها  به درازا کشیده خواهد شد.

گزارشگر: رفیع صدیقی

About Ariana News

Avatar

Check Also

سازمان همکاری اسلامی از توافق آمریکا و طالبان روی کاهش خشونت استقبال کرد

(Last Updated On: فوریه 24, 2020)سازمان همکاری اسلامی در بیانیه ی به تاریخ ۲۳ فبروری …