مجلس سنا به آغاز دوباره جنگ از سوی طالبان پس از آتش بس واکنش نشان داد

(Last Updated On: ژوئن 19, 2018)

شماری از سناتوران در مجلس سنا میگویند که آغاز جنگ از سوی گروه طالبان پس از آتش بس نشان میدهد که به دستور استخبارات منطقه نمی گذارند که صلح در کشور تامین شود.

سناتوران اظهار نمودند که این گروه خواست مردم را که تشنه صلح هستند را نادیده گرفته و باورمند به آموزه های اسلامی و انسانی نیستند.

سناتور عبدالله قرلق بیان کرد: “متاسفانه طالبان در همان پوسته امنیتی که در دشت ارچی مهمان نوازی شدند، در همان جا نیروهای امنیتی را شهید کردند. آنها باورمند به اسلام و هیچ چیز نبودند و روز های عید باید برایشان یک پند میبود. باید در فضای صلح یک جا میشدند.”

سناتور محمد حسن هوتک نیز تصریح نمود: “بزرگان شان نمی خواهند که صلح بیاید. آنان در بیرون، در زنده گی با آسایش به سر میبرند. این موضوع را طالبان باید درک کنند و دست از جنگ بکشند.”

از سویی دیگر، سناتور باز محمد زرمتی گفت: “به فرماندهان جنگی طالبان میگوییم که تا چه زمان زیر امر رهبرانی هستند که نمی خواهند در افغانستان صلح بیاید؟ باید آتش بس را که خواست مردم بود تمدید می کردند. آنها خواست های شان را باید از راه گفتگو ها به دست بیاورند.”

با این حال معاون اول مجلس سنا محمد علم ایزدیار تاکید ورزید که حکومت باید با تمام نیرو در برابر حمله های گروه طالبان اقدام نماید.

آقای ایزدیار افزود: “در ختم آتش بس با وجود استقبال مردم افغانستان و پذیرایی از طالبان، متاسفانه شاهد کشته شدن مردم از سوی این گروه هستیم. این نمایانگر این است که ترحم بر پلنگ تیز دندان، جفا به حق گوسفندان است. دولت و مردم در تصمیم گیری های خود در برابر این گروه باید قاطع باشند.”

سناتوران هر چند از تمدید آتش بس از سوی حکومت استقبال کردند، اما یاد آور شدند که امنیت مردم مسوولیت و نیاز جدی است که حکومت باید این موضوع را نادیده نگیرد؛ در غیر آن گروه های هراس افگن جان شمار زیادی را برای منافع کشور های بیرونی خواهند گرفت.   

گزارشگر: رفیع صدیقی

About Ariana News

Check Also

ملا برادر در نشست قطر اشتراک نمی‌کند

(Last Updated On: فوریه 22, 2019)  طالبان گفته اند که در نشست میان نمایندگان این …