خبرهای تازه

مایک پینس: امریکا نمیگذارد افغانستان به لانه امن هراس افگنان تبدیل شود

(Last Updated On: فوریه 17, 2019)

مایک پینس معاون رییس جمهور امریکا روز گذشته در حاشیه نشست امنیتی مونیخ، در دیدار با محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور گفت، امریکا نمی‌گذارد تا افغانستان بار دیگر به لانه امن برای “هراس افگنان” مبدل شود.

ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای میگوید که آقای پینس به رییس جمهور غنی گفته که امیدوار است، گفتگوهای صلح با طالبان به ثمر برسد، تا این گروه برای مذاکره مستیقیم با دولت افغانستان حاضر شوند.

رییس جمهور غنی همچنان تاکید کرده است که صلح باید بر محور تصمیم نخبگان نه، بلکه باید بر محور تصمیم شهروندان کشور باشد.

او همچنان از خروج نیمی از نیروهای امریکایی از افغانستان نگران نیست؛ زیرا روابط امریکا و افغانستان را بر بنیاد منفعت و احترام دو جانبه می‌داند.

محمد اشرف غنی رییس جمهور میگوید: “در مورد پرسش شما که آیا از خروج نیروها نگرانم؛ نخیر چون روابط ما بر اساس حضور شمار نیروهای امریکایی استوار نیست بلکه روابط ما بر بنیاد منافع طرفین است. روابط ما با امریکای اساس دو سند است سند مشارکت استراتیژیک و توافقنامه امنیتی.”

رییس جمهور همچنان از راهبرد جنوب آسیا راضی به نظر می رسد و امیدوار است تلاش های زلمی خلیلزاد نماینده ویژه این کشور برای صلح افغانستان در این راستا مثمر باشد.

رییس جمهور غنی میگوید: “ما نیاز داریم که مطمین شویم که وعده‌های راهبرد جنوب آسیا عملی میشود. داکتر خلیلیزاد مصروف گفتگوها در این زمینه است؛ که چهار مساله وجود دارد: روابط طالبان با سازمان های هراس افگنی، حضور نیروهای خارجی در افغانستان، گفتگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان و چهارم آتش بس.”

در همین حال معاون رییس جمهور امریکا امیداور است که گفتگوهای صلح با طالبان نتیجه بخش باشد و انتظار دارد با پیشرفت این گفتگوها طالبان برای مذاکره مستقیم با دولت افغانستان حاضر شوند.

مایک پینس معاون رییس جمهور امریکا ابراز میکند: “حالا ما از حاضر شدن طالبان به میز مذاکرات حمایت می کنیم و در انتظار پیشرفت این گفتگوها هستیم و انتظار داریم که شما و دولت شما(دولت افغانستان) هم در این گفتگوها شامل شود.”

ظاهرا پس از دیدار سرپرست وزارت دفاع امریکا با رییس جمهور کشور، آقای غنی موقف نرم تری در برابر امریکا اختیار کرده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

عرضه خدمات ترانسپورتی در کشور «دیجیتلی» می‌شود

(Last Updated On: سپتامبر 17, 2019) مسئولان در وزارت ترانسپورت، می‌گویند که تاحال سیستم‌های معیاری …