خبرهای تازه

ماهانه نزدیک به هزار سرباز دولتی در کشور کشته می‌شوند

(Last Updated On: سپتامبر 24, 2018)

به گونه میانگین ماهانه نزدیک به هزار سرباز نیروهای دولتی در میدان‌های نبرد جان می‌بازند.

آمار تکان دهنده جان باختن نظامیان با واکنش های تند در کشور روبرو شده است. بر اساس گفته های مقام‌های امنیتی شمار تلفات نظامیان در ماه های پسین افزایش چشمگیری داشته است.

اما دو هفته پیش رییس جمهور نیز اعتراف کرد که تصمیم های اشتباه نظامی حکومت، نظامیان را به کام مرگ کشانده است.

وزیر دفاع در مجلس سنا گفت که در یک ماه پسین بیش از پنج صد نظامی کشور جان باخته است. وزیر داخله نیز از جان باختن دست کم ۳۰ سرباز پولیس و ارتش در روز، خبر داد. آنچه که با یک محاسبه کوچک نشان می‌دهد که ماهانه نزدیک به هزار سرباز دولتی در افغانستان جان می‌بازند.

اما پرسش این است زمانی‌که رییس جمهور، وزیر دفاع و وزیر داخله اعتراف می‌کنند که تلفات نظامیان رو به افزایش است، چرا راهی برای پیش‌گیری از جان باختن بی شمار نظامیان سنجیده نمی شود؟

محمد آگل مجاهد نظامی پیشین در این مورد می‌گوید: ”  ضعف مدیرت وجود دارد و شرکای بین المللی امکانات ناچیز را به نظامیان می‌دهد. “

 بر اساس گزارش ها در سال ۲۰۱۶ میلادی اوسط تلفات نظامیان به ۲۲ تن در روز می‌رسید. اما این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۳۰ تن افزایش یافته است. در مقابل وزیر دفاع گفته است که  تلفات دشمن چهار مرتبه بیشتر از تلفات نیروهای امنیتی است.

اما به گفته این وزارت، با افزایش شمار تلفات نیروهای امنیتی در نبرد با طالبان، آمار جلب و جذب در ارتش کاهش نیافته است.

با این حال روزی نیست که شماری نظامیان کشور در نبرد با هراس‌افگنان، انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای، حمله‌های انتحاری و کمین‌های مخالفان مسلح دولت در بخش‌هایی از کشور جان خود را از دست ندهند.اما آنچه که پرسش برانگیز دانسته می شود، ادامه این وضیعت و نبود راهکاری برای جلوگیری از این وضیعت گفته می‌شود.

About Ariana News

Check Also

تلفات سنگین طالبان در ولایت های قندز و فاریاب

(Last Updated On: مارس 24, 2019) در نتیجه سه روز عملیات مشترک نظامیان مستقر در …