خبرهای تازه

لاوروف: برای عبور از بحران کنونی در افغانستان استفاده از زور کارایی ندارد

(Last Updated On: دسامبر 8, 2017)

وزیر خارجه روسیه می گوید برای بیرون رفتن از بحران کنونی در افغانستان استفاده از زور کارایی ندارد.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در دیداری با همتایی آمریکای اش در ویانا پایتخت اتریش بر ادامه رایزنی ها میان واشنگتن و مسکو در مورد افغانستان خوشبین به نظر می رسد اما راهبرد امریکا برای جنوب آسیا به ویژه افغانستان را ناکارا می گوید زیرا به باور وی گزینه نظامی در شانزده سال پسین مثمر نبوده است.

آقای لاوروف گفته که “راهبرد تازه را که واشنگتن برای افغانستان اعلان کرده است بیشتر از کارگیری زور چون یک راه حل برای بحران گفته است و این کار ما را به گونه پریشان و نگران ساخته است زیرا این یک روش غیر واقعی است”.

رییس جمهور ایالات متحده امریکا بر بیناد راهبرد تازه واشنگتن، برای شکستاندن بن بست جنگ در افغانستان دستور فرستادن هزاران نیروی تازه نفس آمریکایی را داده است.

اما ریکس تیلرسن، وزیر خارجه امریکا می گوید باید با هراس افگنی مبارزه شود.

آقای تیلرسن اظهار داشته است که “همه ما علاقمند به کاهش خطر از جنایت های جنگی و تهدید های هراس افگنی هستیم و باید با دهشت افگنی مبارزه شود”.

در همین حال حکومت افغانستان می گوید: دست کم بیست گروه هراس افگنی در افغانستان فعالیت دارند که باید نابود شوند نه اینکه با آنان صلح شود.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی به آریانانیوز گفت: “گروه های تروریستی دیگری که در افغانستان موجود هستند مثل القاعده، داعش، لشکر جنگوی، لشکر طیبه، چیچنی ها، ایغورها، گروه های تروریستی عرب ها. اینها برای صلح به افغانستان نیامده اند، آنها گروه های تروریستی هستند، باید محو و نابود شوند”.

زمانی زنگ خطر در مسکو به صدا در آمد که فعالیت های داعش در ولایت ننگرهار افغانستان شروع شد و گسترش فعالیت های داعشیان در شمال بیشتر از هر زمان دیگر روسیه را نگران ساخته است.

گزارشگر: احمد فرشاد صالح

About Ariana News

Avatar

Check Also

انتخابات ریاست جمهوری؛ آغاز روند اصلاح و ابطال فهرست رأی‌دهنده‌گان

(Last Updated On: جولای 19, 2019) کمیسیون مستقل انتخابات، از تلاش‌ها برای اصلاح و باطل‌سازی …