قیصاری به سفارش رییس امنیت ملی از بند رها شده است

(Last Updated On: دسامبر 30, 2018)

فرمانده پیشین پولیس ولسوالی قیصار ولایت فاریاب نظام‌الدین قیصاری به سفارش رسمی محمد معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی از بند آزاد شده است.

یک نامه ای که دراختیار آریانانیوز قرار گرفته است نشان می دهد که رییس امنیت ملی به درخواست بزرگان قومی ولایت فاریاب، درخواست آزادی آقای قیصاری را به دادستانی کل داده است. در این نامه نظام الدین قیصاری به درگیری مسلحانه، توهین، تهدید و مشاجره با نیروهای دولتی متهم شده است. اما دادستانی کل می گوید که فرمانده قیصاری تحت برخی شرایط آزاد شده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل در این مورد به آریانا نیوز گفت: “بعد از تعلیق وظیفه، ممنوع الخروجی، مکلفیت برای حضور در کابل، ترتیب حاضری روزانه ر و گرفتن ضمانت معتبر هدایت دادند که آقای قیصاری از بند امنیت ملی آزد شوند.”

همچنان در بخشی از این نامه آمده است که “به منظور مستند سازی و حقیقت یابی ایجاب می نماید اجراآت پیرامون آن صورت گیرد و از کسانی که علیه آن مدعی اند و نیز اشخاصی که خود را متضرر می دانند، از نزد شان اسنادی که موئید ادعای شان باشد، جمع آوری گردد که این اجراآت زمان گیر بوده و مستلزم وقت بیشری می باشد.”

با این حال، گفته می شود که پرونده نظام الدین قیصاری نزد دادستانی کل نیست و زیر بررسی ریاست عمومی امنیت ملی قرار دارد.

 به باور حقوق دانان، نهاد های عدلی و قضایی حداکثر ۷۵ ساعت می توانند یک پرونده را بررسی کنند اما با گذشت چند ماه هنوز پرونده نظام الدین قیصاری نهایی نشده به گفته آنان پیش از روشن شدن اتهام ها این درازای آزادی قیصاری هم فراقانونی است.

عبدالوحید فرزه یی، یک تن حقوق‌دان بیان میدارد:”رهایی شان با ضمانت معتبر خلاف قانون است چراکه وقتی ۷۵ ساعت تکیمل می شود بعدا بدون هیچ ممانعت متهم می تواند از بند آزاد شود.”

چندی پیش حکومت از گرفتاری نظام الدین قیصاری و فرمانده علی پور به عنوان دستآورد یاد کرده بود، اما حالا تصور دیگر این است که گفته می شود رییس جمهور با رهایی این فرماندهان، قانون را دور می زند و برای انتخابات ریاست جمهوری اعتماد و رای گردآوری می کند.

عبدالغیور غیور، رییس اتحادیه حقوق‌دانان می گوید:” این گرفتاری یک سلیقه است، گرفتاری غیرقانونی، و رها کردن هم سلیقه است، قیصاری نه مطابق قانون گرفتار شده و نه مطابق قانون رها شده است.”

این در حالیست که حزب جنش اسلامی افغانستان پس از آزادی نظام الدین قیصاری، نوار های تصویری وی با معاون نخست ریاست جمهوری را همه گانی ساخت. به گفته این حزب حکومت نتوانست اتهام ها بر قیصاری را ثابت سازد، از این رو این فرمانده را دوباره آزاد کرد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

باشگاه آسمایی قهرمان مسابقات «مس رستلینگ» زنان کابل شد

(Last Updated On: اکتبر 22, 2019) باشگاه آسمایی قهرمان دومین دور مسابقات «مس رستلینگ» یا …