قطر نشست بین الافغانی دوحه را لغو کرد

(Last Updated On: آوریل 19, 2019)

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای دیروز(پنجشنبه، ۲۹ حمل) گفته است که حکومت قطر نشست میان نمایندگان حکومت و طالبان در دوحه، را لغو کرد.

ریاست جمهوری، حکومت قطر را در لغو این نشست مقصر دانسته میگوید، با آنکه آمادگی های لازم برای اعزام هیات ۲۵۰ نفری دولت افغانستان به نشست دوحه گرفته شده بود، اما این کشور یک “فهرست جدید” اشخاص را که باید در این نشست اشتراک کنند، به حکومت افغانستان ارسال کرد.

در این خبرنامه آمده است: “یک لیست جدید از قطر که شمولیت متوازن مردم افغانستان در آن مراعات نشده و به معنای بی احترامی به اراده ملی مردم افغانستان بود، مواصلت کرد که این عملکرد مورد قبول مردم افغانستان نیست.”

بر اساس خبرنامه ارگ در پی این اقدام حکومت قطر نشستی میان رییس جمهور غنی و شماری از رهبران سیاسی افغان روز پنجشنبه برگزار شد، و در آن فیصله شد که تعیین فهرست هیات افغانستان از سوی حکومت قطر “قابل قبول” حکومت افغانستان نیست.

همچنان در این نشست تصمیم گرفته شد که از حکومت قطر خواسته شود تا هیات تعیین شده از سوی حکومت در نشست دوحه اشتراک کند.

ریاست جمهوری گفته است: “از اینکه حکومت قطر نتوانست این تقاضای برحق ما را عملی کند، کنفرانس دوحه را لغو کرد.”

در همین حال لحظاتی پس نشر خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در تویترش نگاشت که نشست بین الافغانی قطر به “تعویق” افتاده است.

آقای خلیلزاد به خاطر به تعویق افتادن این نشست ابراز “ناامیدی” کرده و از همه طرف ها خواسته است که به گفنگوی بین الافغانی متعهد بمانند.

آقای خلیلزاد گفته است: “گفتگو تنها کلیدی یک نقشه راه سیاسی و صلح پایدار است و هیچ جایگزینی وجود ندارد.”

وی همچنان از همه طرف ها خواسته که روی فهرست هیاتی که از همه افغان ها نمایندگی کند، به توافق برسند.

آقای خلیلزاد گفته است: ” اگر به کمک من نیاز داشتید، من آماده همکاری ام.”

از سویی هم، گروه طالبان در اعلامیه ای گفته اند که رییس جمهورغنی تلاش داشت تا با ترکیب هییت کنونی از این نشست همچون گفتگوهای رسمی سود بجوید.

نظر محمد مطمین آگاه سیاسی در این زمینه بیان داشت: “درفهرست که درقطر تهیه شده بود تمامی جوانب بشمول نماینده گان حکومت شامل بود. اما حکومت این لست را قبول نکرد واز قطر خواست که این نشست را لغو کند.”

همزمان با این، محمد نصیب مهدی، که یک تن از شرکت کننده‌گان دور نخست نشست بین الافغانی درمسکو می‌باشد، ابراز می‌دارد که قرار بود در نشست دوحه کارشیوه‌های عملی رسیدن به صلح به بحث گرفته شوند.

آقای مهدی گفت: ” قرار براین بود که دراین نشست موضوعات کلان به بحث گرفته تا راه برای تصمیم گیری در گفتگوهای اصلی صلح در سمرقند هموار میشد.”

قرار بود این نشست از تاریخ ۱۹ تا ۲۱ ماه جاری میلادی در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

صد سال پس از استقلال؛ افغانستان فاقد استقلال مالی و اقتصادی است

(Last Updated On: آگوست 19, 2019) با آن‌که دولت‌ها تلاش‌هایی را برای خود کفایی کشور …