خبرهای تازه

قصر چهلستون درکابل پس از دو دهه بازسازی شد

(Last Updated On: مارس 24, 2019)

قصر چهلستون در کابل پس از گذشت دو دهه، دوباره بازسازی گردیده و به یکی از تفریحگاه‌های پر ازدحام برای پایتخت نشینان مبدل شده است.

باشندگان کابل می‌گویند که این باغ پیش از تخریب شدن در جنگ‌های داخلی، محل پذیرایی از مهمانان خارجی و داخلی بود اما امروز در اختیار مردم قرار گرفته است که جای خوشبختی است.

در همین حال، مسوولان این باغ می گویند که اکنون این مکان زمینه تفریح مصئون را برای خانواده ها مهیا کرده است .

در همین حال، امان الله صاحب زاده، سرپرست باغ های تاریخی، میگوید روزهای آخیرهفته تنها خانواده ها می توانند از این باغ دیدن کنند.

در چند سال گذشته حدود ششصد کارگر و مهندس سرگرم ساخت و ساز این بنای تاریخی در کابل بودند که در جنگ‌های داخلی دهه هفتاد به ویرانه تبدیل شد. 

 قصر چهل‌ستون در غرب کابل قرار دارد، حدود دو قرن پیش در زمان حکومت شاه زمان سدوزایی، در آواخر قرن هجده میلادی ساخته شد. قصر چهلستون مکانی برای دیدار پادشاهان و روسای جمهور کشورهای خارجی بود. در این مکان شاهان افغانستان برای تفریح می‌آمدند. گفته می شود معاهده “دیورند” نیز در همین قصر امضاء شده است.

این قصر به کمک مالی کشور آلمان دوباره ساخته شده، گردش‌گران میگویند باغ چهلستون کابل اکنون یک باغ معیاری است و مردم باید هنگام دیدار از این باغ نظافت در آن را مراعات کنند.

گزارشگر: سمیع جهش

About Ariana News

Avatar

Check Also

دیدبان شفافیت: دادستانی کل پرونده‌های سیاسی را «بی‌طرفانه و منصفانه» پیگیری نمیکند

(Last Updated On: نوامبر 19, 2019)  دادستانی کل کشور در جریان ۵ سال از ۲۰ …