خبرهای تازه

قانونگذاران و آگاهان از فعالیت داعش در کشور ابراز نگرانی می‌کنند

(Last Updated On: آگوست 27, 2019)

داعش پس از توافق صلح میان امریکا و طالبان، تهدید جدی برای افغانستان خواهد بود.

در آستانه توافق احتمالی صلح با طالبان، اکنون نگرانی‌ها از افزایش فعالیت گروه داعش در بخش‌های از کشور بیشتر شده است.

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان و نظامیان پیشین، هشدار می‌دهند که گروه داعش با پشتیبانی بیرونی در حال سربازگیری در بخش‌های از افغانستان است و در صورتی‌که تدابیر جدی در برابر این موضوع گرفته نشود؛ اوضاع در کشور بدتر خواهد شد.

نعمت‌الله کریاب، یک عضو مجلس نماینده‌گان، می‌گوید: “این تنها در یک نقطه افغانستان نیست و تمرکز اصلی شان در ولایت‌های مشرقی کنر، و ننگرهار است و گاه گاهی بین خود با طالبان درگیری می‌شود و این نگران کننده است.”

در همین حال، حکومت افغانستان تهدید داعش را جدی می‌داند، اما تأکید می‌کند که ارتش برای رویایی با جنگجویان این گروه آماده‌گی دارد.

هرچند شورای امنیت ملی چند روز پیش داعش را تهدید جدی در کشور دانست؛ اما نظامیان پیشین پیامد تهدید داعش پس از توافق صلح با طالبان را خطرناک می‌دانند.

عتیق‌الله امرخیل، یک تن آگاه نظامی در این مورد بیان میدارد: “از امروز تا زمانی که معاهده صلح می‌شود؛ داعش را از افغانستان پاک کند؛ در غیر از او جنگ دوام می‌کند؛ خطراش  زیادتر است و کشتار بیشتر می‌شود.”

پیش از این بیشتر داعش در بخش‌های از ولایات‌های مشرقی فعالیت داشت؛ اما اکنون با گرم شدن تلاش‌های صلح گزارش‌ها از سربازگیری این گروه در ولایت‌های شمالی و مرکزی نیز وجود دارد.

در این میان نماینده گان ولایت مشرقی نگرانی دارند که پاکستان با حمله بر ولایت‌های مرزی در تلاش جاسازی گروه داعش اند؛ اما ارتش این ادعا را رد می کند. وزارت دفاع ملی می‌گوید، ارتش برای جلوگیری از حمله‌های احتمالی گروه داعش تدابیر جدی دارد.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی این وزارت می‌گوید: “نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در برابر گروه‌های هراس افگن به ویژه داعش می‌رزمند و اجازه فعالیت و تحرک را به آنان نخواهد داد.”

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که بربنیاد یک گزارش پسین سازمان ملل متحد در حدود ۴۰۰۰ جنگجوی خارجی در تلاش فعالیت زیر پرچم داعش در افغانستان اند.

گزارشگر: خالد نیکزاد

About Ariana News

Avatar

Check Also

دو نفر در اثر ویروس کرونا در ایران جان باختند

(Last Updated On: فوریه 20, 2020)ایران از درگذشت دو نفر که به علت ابتلا به …