قالین های افغانی به نام پاکستان به بازارهای جهانی صادر می شود

(Last Updated On: June 29, 2017 4:08 pm)

اتحادیه قالین بافان کشور می گوید که حکومت نتوانسته زمینه های بهتر را برای صادرات قالین به بازارهای جهانی فراهم کند.

این اتحادیه تاکید دارد که در حال حاضر قالین افغانستان از لحاظ کیفیت، رنگ و نما  در نمایشگاه های مختلف دنیا مقام نخست را از آن خود کرده است و علاقمندان زیادی در بازار های جهان دارد اما یکی از چالش های اساسی که مانع رونق بازار قالین افغانی شده است نبود بازار در مارکیت های جهانی است چیزیکه اتحادیه قالین بافان را نگران کرده است.

آنان می گویند که حمایت اندک دولت سبب شده که قالین های افغانی به پاکستان صادر شوند و از آنجا به بازارهای جهانی ارسال گردد.

محمد ظریف یادگاری معاون اتحادیه قالین بافان کشور می گوید: “زمانیکه صادرات صورت می گیرد صادرات بخاطر رشد، تولید و ایجاد اشتغال نیاز به حمایت دارد، صادرات باید تخفیف داده شود، ما نتوانستیم که صادرات خود را حمایت کنیم. برای صادرات قالین از راه خشکه امکانات نداریم، از طریق هوا صورت گیرد.”

عبدالله رییس شرکت قالین فروشان هرات می افزاید: “ما تاجر قالین نداریم، به بازار عرضه ما زیاد است اما تقاضا کم است، باید زمینه بازاریابی صورت گیرد.”

هم اکنون قالین های افغانی از راه پاکستان به بازارهای جهانی صادر می شود پاکستان هم با استفاده از این قرصت قالین های افغانستان را به نام خودش به بازارها عرضه می کند.

اسلام الدین مشر عضو شرکت قالین بافان کندهار می گوید: “تمام کار سنگین قالین در افغانستان صورت می گیرد، بعد از آنکه آماده شد، به پاکستان می رود، در پاکستان به نام آن کشور به بازارهای دیگر صادر می شود. تمام منفعت را هم پاکستان می گیرد.”

گفته می شود افزایش واردات قالین های ترکی و ایرانی دربازارهای کشور، نبود پارک های قالین بافی، نبود امکانات و وسایل شستشوی قالین و کم توجهی در برابر این صنعت سبب کاهش صادرات آن شده است.

گزارشگر: لیدا نیازی

About Ariana News

Check Also

پنتاگون از وعده کمک های بیشتر هند به افغانستان خبر میدهد

(Last Updated On: February 23, 2018 5:57 pm)وزارت دفاع آمریکا میگوید که هند به عنوان …