خبرهای تازه

فیفا به کمیسیون انتخابات هشدار داد تا استقلالیت اش را حفظ کند

(Last Updated On: نوامبر 5, 2017)

در حالیکه حکومت تعهد بر شفافیت در انتخابات را دارد و ۹ ماه هم به برگزاری انتخابات سال اینده مانده است، دیدبان شفافیت انتخابات یا فیفا کار کرد های کمیسیون مستقل انتخابات را سمبولیک و غیر قابل قبول می داند.

دیدبان شفافیت انتخابات هشدار داد، در صورتیکه کمیسیون مستقل انتخابات استقلالیت اش را حفظ نکند شفافیت انتخابات را زیر پرسش خواهد برد.

نعیم اضغری، مسول برنامه های فیفا گفت: “رفتار برگزاری جلسات کمیسیون تمامش سمبولیک است، هیچ جلسات این کمیسیون علنی و قابل قبول نیست. اصل عمده برای شفافیت انتخابات ارائه معلومات از کارکرد های این کمیسیون می باشد.”

در همین حال، شاه گل رضایی، عضو مجلس نماینده گان نیز در برنامه ارزیابی کارکرد های کمیسیون مستقل انتخابات، حکومت را به دخالت اشکار در کار این کمیسیون متهم می کند.

شاه گل رضایی بیان داشت: “در کمیسیون ها مشکلات وجود دارد. حکومت در پروسه های انتخاباتی اشکار دخالت می کند. همین حالا استعفا نامه های سفید کمیشنران اماده شده در کمیسیون انتخابات چند  مشکل عمده وجود دارد؛ ۱- ثبت نام رای دهنده گان، ۲- اختلافات در درون کمیسیون انتخابات، ۳-مداخله حکومت می باشد.”

و اما کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات هر نوع دخالت در کار کمیسیون انتخابات را رد می کند و از برگزاری انتخابات  شفاف اطمینان می دهد.

دیدبان شفافیت انتخابات در ادامه خواسته ها و پیشنهادات شان را برای برگزار شدن هرچه بهتر و شفاف تر انتخابات به کمیسیون مستقل انتخابات ارائه کردند.

هرچند شفافیت انتخابات و به موقع برگزار شدن ان یکی از قرارهایی بود که دو رهبر برای تقسیم قدرت بین هم گذاشته بودند اما برگزاری انتخابات اینده با پرسش هایی به همراه بوده است.

بر مبنای ماده ۸۳ قانون اساسی افغانستان باید دوره کاری و تقنینی مجلس نماینده گان در اول سرطان سال پنجم به پایان برسد، اما بنابر حکم این ماده کارکرد این مجلس دچار بحران شده است.

گزارشگر: افسون محمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

واکنش مجلس نماینده گان به بازرسی وسایط شیشه سیاه اعضای شورای ملی

(Last Updated On: اکتبر 14, 2019)قانون شکنی های حکومت ساختار نظام را برهم زده و …