فوزیه کوفی و ضیاالحق امرخیل در اعتراض به حذف نام شان حکومت را متهم کردند

(Last Updated On: آگوست 12, 2018)

برخی نامزدان حذف شده،، حذف نام شان را از فهرست نهایی نامزدان مجلس نمایندگان، سیاسی و به دستور ارگ و کاخ سپیدار می دانند.

فوزیه کوفی نامزد حذف شده، یک نوار صوتی را همگانی ساخته و می گوید که یک کارمند کمیسیون رسیده گی به شکایت های انتخاباتی در بدل حذف نشدن نام نامزدان پول رشوه خواسته است.

خانم کوفی می گوید: حذف اش از فهرست نهایی، سفارش کاخ ریاست جمهوری و برخورد سیاسی است.

او گفت: “ساعت دوی شب به آقای آریایی از ارگ تماس گرفته می شود که باید فوزیه کوفی در جمع حذف شده ها باشد.”

ضیا الحق امرخیل نامزد حذف شده دیگر؛ ادعا کرده که به فرمایش ریاست اجرایی از فهرست نامزدان مجلس حذف شده است.

آقای امرخیل با نشر یک ویدیو می گوید: “به کدام دلیل مرا حذف کرده اند. دروازه خود را بسته کرده اند در کمیسیون شکایات استم اما هیچ کارمند نیست.”

تخار هم در اعتراض به حذف نام اسدالله ایوب یکی از نامزدان مجلس، گواه حرکت اعتراضی است.

آقای ایوب در اعتراض به حذف نامش گفت: “کسانی که هزاران جرم دارند در این حکومت فساد، در لیست استند.”

اعضای کمیسیون رسیده گی به شکایت های انتخاباتی حاضر به گفتگو مقابل دوربین آریانانیوز نشدند تا هم دلیل های حذف نام شماری نامزدان از فهرست و هم اتهام ها بر کار کمیسیون سیاه و سفید شوند.

یوسف رشید، رییس دیده بان انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان در مورد اظهار داشت: “برخورد با برخی چهره ها دوگانه صورت گرفته است، دلیل اش چه بوده آیا کمیسیون انتخابات مشکل داشته یا کمیسیون شکایات حرف اضافی داشته است.”

دلیل های حذف نام برخی نامزدان از فهرست تاکنون به کمیسیون مستقل انتخابات هم سپرده نشده اما کمیسیون مستقل انتخابات برگشت دوباره نام نامزدان حذف شده را در فهرست نهایی نامزدان ناممکن می گوید.

ملیحه حسن عضو کمیسیون مستقل انتخابات در مورد چنین اظهار داشت: “اجازه دفاع از خود شان را برای شان داده بود حالا که لیست روان شده، لیست نهایی و قابل تطبیق برای کمیسیون مستقل انتخابات است.”

در این میان، ارگ و کاخ سپیدار نیز که متهم به دخالت در کار کمیسیون رسیده گی به شکایت های انتخاباتی و حذف نام برخی نامزدان اند، با نشر خبرنامه های از عدم مداخله حکومت در کار کمیسیون های انتخاباتی گفته اند و از حذف نام برخی نامزدان پشتیبانی کرده اند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Check Also

دانش: سایه طالبان بر آزادی بیان حاکم نخواهد شد

(Last Updated On: مارس 18, 2019) سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری هشدار میدهد که …