خبرهای تازه

فلسطین، زخم کهنه اما حساس در قلب دنیای اسلام

(Last Updated On: دسامبر 8, 2017)

پس از آنکه، چهارشنبه گذشته، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد و به مقام های این کشور هدایت داده تا سفارت این کشور را از تلاویو به بیت المقدس انتقال دهند.

اعلام این تصمیم، خشم رهبران جهان را برانگیخته است و به نظر می رسد به جز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دیگر همه‌گی این تصمیم رئیس جمهور امریکا را نکوهش می کنند.

نیروهای اسرائیلی بخاطر احتمال بروز خشونت ها از سوی فلسطینیان، تدابیر شدید امنیتی را در نقاط مختلف وضع کرده اند.

گروه حماس که نوار غزه را در اختیار دارد، از مردم خواسته است که علیه تصمیم تازه دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا، دست به تظاهرات بزنند.

در همین حال تشکیلات خودگردان فلسطین با انتقاد تند از امریکا، گفته اند این کشور نقش بیطرف خود را در روند صلح از دست داده است.

ناصر القدوا، عضو رهبری تشکیلات خودگردان فلسطین گفته که “ما اعلام می کنیم که پس از تصمیم امریکا در مورد بیت المقدس، حالت میانجیگری این کشور در مذاکرات صلح و کمک به روند های سیاسی از بین رفته است. امریکا با چنین عملکرد خود، نقش بی طرف خود را خنثی ساخته است”.

فلسطینیان از دیروز در شهرهای مختلف تظاهرات کرده اند.

روز گذشته در مناطق مختلف از جمله کرانه غربی اشغالی درگیری‌هایی میان فلسطینیان و نیروهای اسرائیلی روی داد که در نتیجه آن ده‌ها فلسطینی زخمی شدند.

خادر حبیب، رهبر جهادی اظهار داشته که “فلسطینیان حق دارند که از تمام گزینه ها برای نشان دادن قهر خود استفاده کنند. مقاومتگران فلسطینی انتقام چنین جنایتی که امریکا و دشمن صهیونیستی مرتکب شده، خواهند گرفت”.

علی رغم واکنش های منفی جهانی در مقابل تصمیم دونالد ترمپ، مقام های اسرائیلی اما از این تصمیم استقبال کرده اند:

نفتالی بینیت، وزیر معارف اسرائیل گفته “اگر یک ماشین زمان بسازیم و به سه هزار و بیست سال قبل برویم، خواهیم دید که ارشلیم پایتخت پادشاه داود و از آن یهودیان بوده است. بناءً از همه کشورها میخواهم که به سان امریکا، ارشلیم را پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسند”.

بیت‌ المقدس برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بخاطر مکان‌های مقدس سه دین توحیدی بزرگ: یهودیت، مسیحیت و اسلام که در این شهر هستند، مهم است. جامعه بین المللی تسلط اسرائیل بر بیت المقدس را  به رسمیت نشناخته و همه سفارت‌خانه‌هایشان را در تل‌آویو نگه‌داشته‌اند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

روسیه از ادامه جنگ در کشور پس از توافق صلح با طالبان هشدار می‌دهد

(Last Updated On: آگوست 25, 2019) فدراسیون روسیه، از ادامه جنگ در افغانستان، پس از …