فعالان مدنی و رسانه یی افغانستان در نشست نمایندگان طالبان و امریکا در دوحه اشتراک می کنند

(Last Updated On: فوریه 22, 2019)

تا سه روز دیگر نشست دوحه با حضور نماینده گان امریکا، طالبان، فعالان مدنی و فعالان رسانه یی افغانستان برگزار خواهد شد.

یک مجموعی از فعالان مدنی و فعالان رسانه یی افغانستان قرار است به دوحه برود و در حضور نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با طالبان رایزنی کنند.

آنان می گویند روی ارزش های حقوق بشری، حقوق زنان، آزادی بیان و دیگر دستاورد ها و ارزش های نزدیک به دو دهه پسین با طالبان گفتگو می کنند.

مجیب خلوتگر، اشتراک کننده نشست دوحه گفت:”اگر من شرکت کنم، فکر کنم موارد و ارزش های مهمی است که باید برای طالبان بازگو شود و به طالبان خاطر نشان شود که جامعه افغانستان جامعه چند نفری نیست که از آدرس احزاب با انها گفتگو کردند.”

اما جدا از دیدار فعالان مدنی و رسانه یی افغانستان برای نخستین بار با طالبان، اجندای اصلی گفتگو های قطر، چگونگی خروج نظامیان خارجی از افغانستان، اطمینان از تهدید نبودن خاک کشور برای غرب و آتش بس گفته می شود؛ گروه طالبان تایید می کند که کمیته فنی این گروه با امریکایی ها روی این موارد به پیشرفت های دسته یافته که در نشست دوحه روی آنان تصمیم گرفته خواهد شد.

جاوید لودین، معین سیاسی پیشین وزارت امورخارجه در مورد بیان داشت:”طالبان هنوز قبول نکرده اند که با حکومت صحبت کنند بنا صحبت های بین الافغانی در این مرحله شاید قسمی شود که یک فرصت برایش ایجاد شود اما امیدوار استیم که در دوحه نماینده گان حکومت هم در صحبت ها دخیل باشند.”

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته که در نشست دوحه روی شامل شدن حکومت افغانستان در مذاکرات و آتش بس با طالبان گفتگو خواهد کرد اما تاکنون دولت به این نشست دعوت نشده هرچند ارگ گفته که در صورت حاضر شدن طالبان به مذاکره، حاضر است هیات مذاکره کننده حکومت را به قطر بفرستد.

فرخنده زهرا نادری، مشاور پیشین رییس جمهور در امور سازمان ملل در مورد اظهار داشت:”مسله شامل شدن طالبان در ساختار سیاسی گام بعدی است اما نخست باید ثابت بسازند که از زبان پاکستان نه بل از زبان خود گپ می زنند.”

در چند قدمی مذاکرات دوحه، زلمی خلیل زاد در ترکیه با مقام های آن کشور روی روند صلح افغانستان گفتگو کرده است. آقای خلیل زاد گفته که انقره در حال بررسی چگونگی نقش اش به عنوان تسهیل کننده در روند گفتگو های صلح افغانستان است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

چرا رئیس‌جمهور غنی «باختر امین زی» را از وظیفه اش عزل کرد؟

(Last Updated On: سپتامبر 22, 2019) محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور کشور، اعتراف می‌کند که یک عضو …