فردا شهر باکو اذربایجان میزبان هفتمین نشست قلب آسیا است

(Last Updated On: نوامبر 30, 2017)

نشست قلب آسیا- روند استانبول یکی از نشست های مهم منطقه ای برای گفتگوهای سیاسی و همکاری های نزدیک منطقه ای بین  کشورهای منطقه قلب آسیا دانسته می شود.

احترام به حاکمیت یکدیگر، ایجاد وحدت و استقلال سیاسی میان کشور های منطقه ،  تکرار تعهدات کشورها در روابط بین المللی، خودداری از تهدید و یا استفاده از زور از موارد بحث این نشست است که مقام های کشور های منطقه گرد میز امده،  تجدید تعهد می کنند.

– بار نخست در سال 2011 نشست قلب اسیا در استانبول ترکیه برگزار شد

– دومین نشست قلب آسیا در شهر کابل

– سومین نشست قلب آسیا در شهر الماتای قزاقستان برگزار شد 

– چهارمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا در چین

– پنجمین نشست قلب آسیا  با حضور نمایندگان 10 کشور در اسلام آباد

– ششمین نشست قلب آسیا با حضور نمایندگان ۴۰ کشور در هندوستان راه اندازی شد

در این نشست ها  ۱۴ کشور منطقه به ویژه چین، روسیه، ترکیه، هند و پاکستان اشتراک داشتند. برعلاوه ۱۷ کشور از آن حمایت کردند که امریکا، کانادا و بریتانیا شامل کشور های عمده آن بودند، هم‌چنان ۱۱ سازمان بین‌المللی و منطقه‌ای مثل ناتو، سارک، سازمان ملل متحد، سازمان همکاری‌های اسلامی و سازمان همکاری‌های شانگهای نیز از این نشست ها اعلام حمایت کرده اند.

با این حال هفتمین نشست قلب اسیا در اذربایجان ، یک بار دیگر فرصت طلایی را برای همه میسر می‌سازد، تا برای مشکلات پیچیده کشورهای منطقه چون افزایش تحرکات تروریزم  و افراط‌‌گرایی که با آن روبه‌رو اند در کل برای منطقه و به‌طور خاص افغانستان ،  راه حلی پیدا کنند.

اکنون اینکه در این نشست در مورد تهدید تروریزم از خواستگاه اصلی اش چقدر نمایندگان کشور های همسایه همصدا خواهند شد، باید انتظار  نتیجه هفتمین نشس قلب اسیا بود. 

About Ariana News

Avatar

Check Also

واکنش تند افغانستان به اظهارات رییس جمهور امریکا

(Last Updated On: جولای 23, 2019) ارگ ریاست جمهوری به سخنان دونالد ترمپ رییس جمهور …