خبرهای تازه

فرآورده‌های زراعتی افغانستان نشانه‌گذاری می‌شود

(Last Updated On: می 9, 2019)

قرار است برای نخستین‌بار تولیدات زراعتی افغانستان نشانه‌گذاری شود.

نصیر احمد درانی، وزیر زراعت می‌گوید، بر اساس پروژه نشانه‌گذاری فرآورده‌های داخلی، که قرار است تا سه سال دیگر تکمیل شود، فرآورده‌های زراعتی با مشخصات کامل تولید آن به نام افغانستان در بازارهای جهانی صادر خواهند شد.  

این پروژه در همکاری میان وزارت زراعت کشور و بخش خوراک و زراعت سازمان ملل و اتحادیه اروپا، آغاز خواهد شد.

گفته می‌شود که این پروژه در دو مرحله عملی می‌شود، در مرحله نخست آن قوانین و سیستم‌ها برای ثبت محصولات آماده شده و در مرحله دوم، تمامی فرآورده‌های زراعتی نشانه‌گذاری شده و ثبت سیستم می‌شود.

 انار، زعفران و جلغوزه از جمله مشهورترین فرآورده‌های زراعتی می‌باشد که، در گام نخست نشانه‌گذاری شده و به بازارهای جهانی صادر خواهد شد.

 نیکولاس تیلر، نماینده‌ی اتحادیه ی اروپا در بخش توسعه‏ی اجتماعی، می‌گوید، برای عملی شدن بهتر این پروژه بر اساس نیازمندی‌های بازارجهانی، نیاز است تا ظرفیت‌ها در این بخش در نهادهای حکومتی افزایش یابد.

آقای تیلر ابراز میدارد: “افغانستان کشور سرشار از بهترین فرآورده ها می باشد و این فرآورده ها ، نیاز جدی به نشان گذاری دارد، تا به نام این کشور به بازار های جهانی صادر شود، اما این پروژه زمان گیر بوده و نیاز به ظرفیت بیشتر دارد.”

همچنان  راجندرا اریال، رییس بخش خوراک و زراعت سازمان ملل متحد در افغانستان می‌افزاید: “هرچند این تجربه از کشورهای اروپایی آورده شده است، اما در صورت عملی شدن درست آن می‌تواند برای فرآورده‌ های کشاورزی افغانستان هویت جهانی ببخشد.”

به بارو سکتور خصوصی، با نشانه گذاری فراورده‌های داخلی، دیگر آنان نیاز ندارند تا برای کالاهای تجارتی خود جواز بگیرند.

قالین، سنگ‌های گران‌بها، زعفران و میوه‌های خشک و تازه از شمار فرآورده‌های افغانستان می‌باشند که، به دلیل نبود نشانه‌های شناختی و بسته بندی معیاری همواره به نام کشورهای همسایه به بازارهای جهانی صادر می‌شوند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

حمایت مجلس سنا از بازرسی موترهای شیشه سیاه از سوی پولیس

(Last Updated On: اکتبر 13, 2019) گشت و گذار موترهای شیشه سیاه و فاقد اسناد، …