خبرهای تازه

غیر متوازن بودن مصارف موسسات غیر دولتی در سراسر کشور

(Last Updated On: دسامبر 21, 2016)

captureگزارش تازۀ وزارت اقتصاد نشان میدهد که میزان مصارف موسسات غیر دولتی در سراسر کشور غیر متوازن میباشد.

بر بنیاد یافته های گزارش تازۀ وزارت اقتصاد در مورد فعالیت موسسات غیر دولتی در سال گذشته، ۴۱۳۵ پروژه توسط موسسات دولتی در سراسر کشور اجرا شده است که از این میان ۲۵۷۰ پروژه به ارزش ۵۸۶ میلیون دالر توسط موسسات خارجی و ۱۵۳۷ پروژۀ آن به ارزش ۳۴ میلیون دالر توسط موسسات غیر دولتی داخلی تطبیق شده است.

گفته میشود، فعالیت های این موسسات بیشتر در بخش صحت ۶۷۷ پروژه به ارزش ۲۵۰ میلیون دالر، در بخش تعلیم و تربیه ۵۶۹ پروژه به ارزش ۱۲۷ میلیون دالر، در بخش زراعت ۳۵۳ پروژه به ارزش ۵۱ میلیون دالر و در بخش ارایۀ خدامات اجتماعی ۲۵۳۶ پروژه به ارزش ۳۹۰ میلیون دالر متمرکز بوده است.

عبدالستار مراد، وزیر اقتصاد گفته است: “مجموعا ۸۲۰ میلیون دالر در پروژه ها مصرف شده است، که میزان مصارف در سطح ولایات غیر متوارن میباشد، میزان مصارف از ۲۰۰ تا کمتر از یک میلیون می باشد.”

به اساس این گزارش، موسسات بیشتر در ولایت های امن فعالیت دارند.

رولا غنی، بانوی نخست کشور میگوید که با توجه به کاهش کمک های خارجی در کشور از پول های کمک شده در جاهای که نیاز است استفاده صورت گیرد.

پلوشه، نمایندۀ رولا غنی گفته است: “حال زمان آن رسیده است، که در مصارف پول های کمک شده به افغانستان محتاط باشیم زیرا این کمک ها برای همیش برای ما نخواهد بود.”

هم اکنون ۲۱۴۴ موسسۀ غیر دولتی ثبت وزارت اقتصاد است که از این میان ۱۸۶۹ آن موسسات غیر دولتی داخلی، و ۲۷۵ دیگر آن موسسات غیر دولتی خارجی میباشد.

در جریان سال های گذشته موسسات غیر دولتی نقش مهمی در تطبیق و اجرای پروژه های توسعه ای، اجتماعی و فرهنگی در کشور داشتند.

گزارشگر: لیدا نیازی

About Ariana News

Check Also

حنیف اتمر حکومت را به تخریب روند صلح متهم کرد

(Last Updated On: مارس 25, 2019)در مراسم یادبود از مارشال محمد قسیم فهیم در مزارشریف، …