غنی: پیمان امنیتی میان امریکا و افغانستان پس از توافق صلح پا بر جا خواهد ماند

(Last Updated On: آگوست 13, 2019)

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور هشدار میدهد که هیچ موافقت نامه ای که در آن هویت نظامیان افغان تضمین نشود برایش قابل قبول نیست.

آقای غنی در دیدار با نظامیان کشور در وزارت دفاع تاکید می ورزد در صورت که توافق صلح با طالبان، تمامی پیمان های امنیتی با امریکا و ناتو پا برجا خواهد ماند.

به گفته رییس جمهور غنی جز پرچم سه رنگ افغانستان جای برای پذیرش پرچم دیگر از سوی مردمان کشور وجود ندارد و جمهوری اسلامی هم خط سرخ این گفتگوها است.

محمد اشرف غنی  رییس جمهور میگوید: “هیچ موافقت نامه ای که در آن هویت نظامیان افغان مصوون نباشد قابل قبول نیست. هر کسی که فکر میکند دوران باد داکتر نجیب را بالای نیروهای امنیتی تکرار میکند، خواب است و خیال نیست.”

در همین حال آقای غنی تاکید می‌ورزد که پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا همچنان پا بر جا خواهد ماند، ” در پیمان های امنیتی ما تغیری نمی آید، تعهد واضح برای تمویل و تجهیز باقی میماند. پیمان نو در کار نیست و یک اعلامیه مشترک منشر خواهد شد.”

در حالی  که امریکا و طالبان از رسیدن به یک  توافق درباره خروج نظامیان خارجی از افغانستان ابراز خوشبینی کرده اند؛ اما رییس جمهور می گوید که در پیمان امنیتی شمار نیروهای خارجی قید نشده و کم و زیاد شدن این نیروها به شرایط وابسته است.

آقای غنی می‌افزاید: “زمینه صلح را ما برابر ساختیم، اما هر نوع صلح برای ما قابل قبول نیست، صلحی را قبول نداریم که باعث نابودی بیرق ما شود.”

افزون بر این رییس جمهورغنی، کارکرد نیروهای امنیتی را می ستاید و می گوید که در سال جاری چهار موج بزرگ حملات دشمن را مهار کرده اند. آقای غنی وعده می دهد که در شش هفته‌ی آینده برای خلبان‌های نیروهای هوایی و مسوولین نهادهای امنیتی و دفاعی کشور نمرات زمین رهایشی توزیع خواهد شد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

تیم فوتبال مازیا با داشتن ملی پوشان افغان، قهرمان لیگ برتر فوتبال مالدیف شد

(Last Updated On: ژانویه 21, 2020)تیم فوتبال مازیا که دو بازیکن ملی پوش افغانستان را …