خبرهای تازه

غنی: پیشرفت‌ها در روند صلح بدون اجماع منطقوی زمان‌گیر خواهد بود

(Last Updated On: ژوئن 14, 2019)

رییس جمهور غنی به روز جمعه گفت که پیشرفت‌ها در روند صلح افغانستان بدون اجماع منطقوی و مشخص کردن وابستگی های طالبان به حامیان آن‌ها، وقت‌گیر خواهد بود.

آقای غنی که در نزدهمین نشست‌ سازمان هم‌کاری‌های شانگ‌های حضور در بشکیک، پایتخت قرغزستان، حضور یافته است می گوید با وجود این که جنگ در افغانستان چندین بعدی است اما رسیدن به یک توافق صلح با گروه طالبان یک عنصر اساسی برای کاهش خشونت‌ها است.

آقای غنی می گوید، «ما تعهد ایالات متحدۀ آمریکا را برای یافتن یک راه حل سیاسی قابل اعتماد می دانیم و برای رسیدن به یک توافق جهانی روی صلح هم‌کاری می کنیم. اما در عدم رسیدن به یک اجماع منطقوی و مشخص ساختن وابستگی‌های طالبان با حامیان آن‌ها پیشرفت‌ها در این عرصه زمان‌گیر خواهد بود.

رییس جمهور غنی چهار مورد را برای صلح افغانستان پیشنهاد می کند. برای مغلوب شدن بر خطرات روی‌کردهای گوناگون به صلح، یک اجماع منطقوی و جهانی برای صلح باید شکل بگیرد تا یک چارجوب منسجم برای گفتگوها ایجاد شود. قسمی که تجارب جهانی نشان می دهد همسایه‌های کشورهایی که در آن درگیری وجود دارد بزرگترین دریافت‌کننده های منافع اقتصادی صلح هستند، ما ایجاد یک نیروی کاری را برای توسعۀ برنامه ها و پروژه های سود آور به منظور کاهش فقر و اتصال منطقوی پیشنهاد می کنیم.با درک واضح و موجود تهدیداتی که مواد مخدر به فرزندان ما دارد، ما پیشنهاد می کنیم که موضوع مواد مخدر به عنوان یکی از محرک‌های درگیری و جرم به صورت جامع در چارچوب تأمین صلح مشخص شود. شبکه‌های تروریستی مصمم هستند که یک آینده امن را از نزد ما بگیرند.

در همین حال، رییس جمهور غنی بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۶ میزان تأکید می کند.

آقای غنی می گوید، «برای درک این چشم‌انداز، ما انتخابات ریاست جمهوری را به تاریخ ۶  میزان با تمرکز روی صلح، اجراء کردن یک برنامۀ خودکفایی ، سرمایه گذاری برای اتصال منطقوی و جدیدسازی مشارکت منطقوی و جهانی، برگزار می کنیم.

آقای تأکید می ورزد، «از آنجایی که یک انتخابات آزاد، عادلانه، شفاف و همه شمول آزمون قانون اساسی است ما از ناظرین بین‌المللی دعوت می کنیم تا از این روند نظارت کنند.»

بشکیک میزبان نشت سازمان هم‌کاری های شانگ‌های برای دو روز است.

در این نشست رهبران این سازمان روی برخی از موضوعات منطقوی و جهانی به شموب هم‌کاری های اقتصادی، توسعه‌های امنیتی در افغانستان و روند صلح افغانستان صحبت و گفتگو می کنند.

سازمان سیاسی، اقتصادی و امنیتی نشست هم‌کاری های شانگ‌های در سال ۲۰۰۱ میلادی به رهبری کشور چین تأسیس شد که کشور های چین، روسیه، قزاقستان، قرغزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان عضو آن هستند.

این سازمان کشورهای افغانستان، بلاروس، ایران و منگولیا را چهار حکومت ناظر این سازمان می داند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

انفجار ماین در هرات ۱۰ نفر را زخمی کرد

(Last Updated On: نوامبر 17, 2019) در نتیجه انفجار ماین در نزدیک مارکت صرافان شهر …