غنی: مسئولیت آوردن صلح ناقص در افغانستان را به عهده نمی‌گیرم

(Last Updated On: ژوئن 29, 2019)

رئیس‌جمهور غنی، می‌گوید که مسئولیت آوردن صلح ناقص در افغانستان را به عهده نمی‌گیرد.

رئیس جمهوری کشور که در جمعی از مهاجران افغان، مقیم پاکستان با ابراز خرسندی از تغییر سیاست پاکستان صحبت می‌کرد، افزود که سفر وی به پاکستان به خواست مردم افغانستان و اعضای جرگه مشورتی صلح صورت گرفته است.

آقای غنی گفت: “من گفته ام که سرم را قربان صلح می‌کنم اما این را می‌گویم که من نمی‌خواهم مسئولیت صلح را در افغانستان بگیرم که در آینده آن ناقص باشد.”

با این حال، در درازای ۳ روز، دوحه، اسلام آباد، ژینوا، برلین و کابل شاهد تحول در روند آشتی افغانستان با پنج ضلعی از چهره‌های نخست کشور بوده است.  

در همین حال، امروز(شنبه، ۸ سرطان) که برابر می‌شود با ۲۹ ماه جون سال روان میلادی، دورهفتم گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان طالبان و امریکا در شهر دوحه کشور قطر آغاز شد؛ احتمال می‌رود که این دور گفت‌وگوها هیئت امریکایی به رهبری زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آن کشور برای صلح افغانستان با هیئت گروه طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دوم گروه طالبان در این دور از مذاکرات به نتیجه برسد.

گروه طالبان نیز با نشر خبرنامه از آغاز این دور گفت‌وگوها خبر داده اند.

مولوی قلم الدین، رئیس کمیسیون امربالمعروف رژیم طالبان اظهار داشت: “صلح در افغانستان دروازه قفل است وکلید این دروازه هم خروج نیروهای خارجی از افغانستان می باشد و مشکلات حل خواهد شد.”

اگر دور هفتم نشست دوحه به نتیجه برسد گمان زده می‌شود که در ماه سپتامبر سال روان میلادی وضعیت، در کشور چهره دیگری به خود بگیرد.

از سخنان صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه کشور در دیدار با همتای آلمانی اش برمی‌آید که نشستی در این مورد در شهر بن آلمان در راه باشد.

در این دیدار، آقای ربانی بیان داشته است: “به باور ما با دخالت آلمان در روند صلح به زودی شاهد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و پیش‌رفت در راستای به دست‌آوردن یک راه حل سیاسی پایدار و همه شمول برای جنگ‌های جاری در افغانستان خواهیم بود.”

از سویی هم، آقای غنی به مجرد رسیدن از اسلام به کابل، سلام رحیمی، رئیس دفتر خود را به عنوان وزیر دولت در امور صلح معرفی کرد.

وحید مژده یک تن آگاه سیاسی در این مورد بیان میدارد: “کسانی که در جنگ گذشته با طالبان شرکت نداشته اند در صلح هم نمی توانند موثریت داشته باشند طالبان بارها گفته اند باکسانی مذاکره می کنند که با آنها در جنگ بوده اند.”

این همه در حالی است که در دور پنجم گفت‌وگوها میان طالبان و امریکا هیئتی از سوی حکوممت به ریاست سلام رحیمی، به دوحه رفت اما طالبان به این هیئت فرصت دیدن را نداد حالا دیده شود که وزیر دولت در امور صلح می‌تواند به میز گفت‌وگوی مستقیم با طالبان بنشیند و یا زمینه گفت‌وگوها میان افغان‌ها را فراهم کند.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات: بیش از ۸۰۰۰۰۰ رأی فاقد شناخت بایومتریک باطل اعلام خواهد شد

(Last Updated On: اکتبر 20, 2019) مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که قرار است …