غنی: طالبان باید از طریق انتخابات سهیم قدرت شوند

(Last Updated On: فوریه 16, 2019)

رییس جمهور غنی، می‌گوید، اگر طالبان خواهان صلح هستند باید به جنگ پایان داده و در انتخابات سهم بی‌گیرند.

آقای غنی، در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در یک گفتگو با شبکه تلویزیونی (بی بی سی) گفته است که پیشرفت اساسی در روند صلح در یک سال پیش رو امکان پذیر است و تنها گزینه برای طالبان پایان دادن به جنگ و شریک شدن در انتخابات است.

آقای غنی گفته است: “حرف زدن کافی نیست و عمل لازم است، اگر طالبان واقعاٌ صادق هستند و می‌خواهند به جنگ خاتمه بدهند، بیایند در انتخابات شرکت کنند.”

در همین حال، رییس جمهور غنی، نگرانی‌ها از خروج احتمالی نظامیان آمریکایی و بی ثباتی احتمالی ناشی از آن در افغانستان را بی اساس دانسته است.

آقای غنی اظهار داشته است: “در باره خروج نیروها در ماه می و اپریل اغراق صورت گرفته است، ما صحبت‌های سازنده ی با امریکا داشتیم و معتقد هستم که دوستی ما در یک فضای جدید با امریکا ادامه خواهد داشت.”

از سویی هم، رییس جمهورغنی، همچنان گفته است که آغاز گفتگوی بدون قید شرط ممکن است مگر صلح بدون قید و شرط ممکن نیست.

رییس جمهور غنی بیان داشته است: “ما گفتگوهای بدون شرط را مطرح کردیم نه صلح بدون قید و شرط را.”

همزمان با این، حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی تاکید دارد که صلح در افغانستان آمدنی است. زیرا به باور آقای محب آقای محب، نبرد نیروهای امنیتی روی یک هدف و مقصد انجام می‌پذیرد در حالی‌که گروه طالبان هدفی برای جنگیدن ندارند.

آقای محب در یک برنامه گفتمان بیان داشت: “نیروهای امنیتی ما برای ۳۰۰دالر معاش نمی‌جنگند. آنان، برای یک هدف مبارزه می‌کنند. آنان با پشتیبانی همکاران ما و میلیون‌ها افغان می‌جنگند تا از ارزش‌های ما دفاع کنند، در حالی‌که طالبان هدف شان برای جنگ را از دست داده‌اند و نمی‌دانند برای چه می‌جنگند.”

این اظهارت از سوی رییس جمهور و مشاور شورای امنیت ملی، در حالی صورت می‌گیرد که قرار است تا دو روز دیگر نمایندگان طالبان با زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در پاکستان دیدار کنند. همچنان، به نقل از خبرنامه منتشره گروه طالبان، این گروه با عمران خان، صدراعظم پاکستان نیز دیدار و گفتگو خواهند کرد.

از سوی دیگر این گروه قرار است به تاریخ ۲۵ ماه فبروری وارد دور جدید گفتگوهای صلح با جانب امریکایی در دوحه کشور قطر شوند. نشستی که گفته شده است روی موضوعات مهم منجمله چگونگی توافق روی روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان، آزاد سازی زندانیان طالب، و آتش‌بس میان دو طرف بحث و گفتگو صورت گیرد. همچنان، گزارش‌ها وجود دارد که در این نشست‌ها برای هیات افغانی (نمایندگان حکومت) جایگاهی مد نظر گرفته نشده است. اما، در پی  مذاکرات مستقیم امریکا با گروه طالبان، ظاهراٌ حکومت به نتیجه زود هنگام این مذاکرات خوشبین نیست.

About Ariana News

Avatar

Check Also

در پی حمله طالبان مسلح در کندز ۵ سرباز افغان کشته شدند

(Last Updated On: فوریه 17, 2020)در پی حمله طالبان مسلح بالای یک پاسگاه نیروهای ارتش …