خبرهای تازه

غنی: صلح گذرا و بدون تضمین پذیرفتنی نیست

(Last Updated On: فوریه 3, 2019)

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور در مراسم تقدیر از نیروهای ویژه ارتش در واکنش به اظهارات پسین عباس استانکزی عضو هیات گفتگو کننده صلح طالبان با امریکا می‌گوید که  نیروهای امنیتی و دفاعی کشور صلح گذرا را نمی‌پذیرند.

رییس جمهور غنی در واکنش به گفته های استانکزی مبنی بر «منحل شدن نیروهای امنیتی»علاوه میکند که این کار نامکن خواهد بود، زیرا شیران در برابر روباه سر خم نخواهد کرد.

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور می‌گوید: “به انفجار و انتحار نیروهای امنیتی ما را شکست میدهد یا به حرف های واهی، کسانی که اختیار این را ندارند که از میدان کراچی به ابوظبی پرواز کنند که در یک ملاقات بشینند و باز به زور به قطر برده می‌شوند، این ها قوای امنیتی ما را تهدید می کنند، هرگز نی تا هزار سال دیگر نی.”

از سوی هم در پی تلاش های امریکا برای رسیدن یک توافق صلح با طالبان موقف های آقای غنی در مورد توافق های احتمالی این تلاش ها نیز تندتر و جدی تر می‌شود.

رییس جمهور ابراز میکند: ” تا یک قطره خون در وجود من باشد، من به صلح گذرا تن نمی دهم، صلحی که در آن نقش حیاتی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به حیث محافظین استقلال، پاسداران آزادی و به حیث مدافعین دیموکراسی افغانستان ضمانت نداشته باشد من در آن امضا نمی کنم.”

همچنان، آقای غنی عامل چالش های موجود در کشور را عدم تدبیر در گذشته می‌دانند و تاکید می‌ورزد که اشتباهات گذشته دیگر تکرار نخواهد شد.

رییس جمهور غنی: “ما با عزت، با آرامی و با تدبیر از منافع ملی خود دفاع می کنیم و سخن ما به کرسی خواهد نشست.”

در همین حال، محمد عمر داوودزی رییس دبیرخانه شورای عالی صلح نگران تفاهم احتمالی میان امریکا، پاکستان و طالبان است.

محمد عمر داوودزی رییس دبیرخانه ی شورای عالی صلح می‌گوید: “نگرانی دولت شاید این باشد که مبادا تفاهمی میان امریکا، طالبان و پاکستان صورت بگیرد که افغانستان در جریان نباشد و این نگرانی پیشگیرانه است.”

این در حالی است که هفته گذشته شیر محمد عباس ستانکزی در تازه‌ترین گفتگوهایش گفته بود که با شریک شدن طالبان در روند گفتگوهای صلح نیروهای ارتش نیز منحل خواهد شد.

عباس استانکزی گفته بود: “وقتی که امریکا خارج می‌شود، معاش اردو هم ختم می‌شود و خود شان هم پس این اردو نیست به همین شکل پولیس و استخبارات هم.”

About Ariana News

Avatar

Check Also

باشگاه آسمایی قهرمان مسابقات «مس رستلینگ» زنان کابل شد

(Last Updated On: اکتبر 22, 2019) باشگاه آسمایی قهرمان دومین دور مسابقات «مس رستلینگ» یا …