غنی: دورنمای صلح به رشد اقتصادی کشور وابسته است

(Last Updated On: مارس 22, 2019)

رییس جمهور غنی با آنکه از آمدن صلح در افغانستان اطمینان می دهد، می گوید دورنمای صلح به پیشرفت اقتصادی کشور وابسته است.

حکومت برای برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح آماده گی می گیرد؛ رییس جمهور غنی در بلخ اطمینان می دهد که صلح به گونه حتمی در افغانستان آمدنی است اما ظاهرا پایداری و ناپایداری صلح برای رییس جمهور هنوز یک ابهام است.

آقای غنی می گوید: “لویه جرگه افغانستان مشورتی دایر می شود، نقطه کلیدی در این است که آینده صلح به پیشرفت اقتصادی وابسته است. صلح آمدنی است، به صورت حتمی آمدنی است اما کاریابی یکی از مسایلی خواهد بود که (مشخص می سازد) صلح پایدار خواهد بود یا عارضی؟”

از سوی دیگر رییس جمهور چگونگی ادغام ده ها هزار جنگجوی طالب به جامعه را پس از توافق صلح  یکی از چالش های عملی سازی برنامه صلح می داند.

وی تاکید دارد: “این که در میدان سیاست چی می شود و به چه موافقه می رسیم، اما نقطه کلیدی تطبیق برنامه صلح بدون این که فقر را گم کنید، و ده ها هزار نفر را که به جنگ آموخته شده بودند، دوباره به جامعه جذب کنیم امکان ندارد.”

این در حالیست که امریکا و طالبان پنج بار با هم روی پایان منازعه افغانستان رایزنی کردند.

اکنون اما زلمی خلیل زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در واشنگتن دنبال ایجاد یک اجماع جهانی روی روند صلح افغانستان است و طالبان هم برای برگزاری نشست بین الافغانی با سیاست گران افغانستان در دوحه آماده گی می گیرند.

آقای خلیل زاد  در یک تویت گفته که یافتن راه حل برای پایان جنگ چهل ساله افغانستان اولویت امریکا در بالاترین سطح آن است. آقای خلیل زاد امیدواری نشان داده که در سال ۹۸، افغانستان به صلح دست یابد.

همایون جریر، عضو کمیته سیاسی احزاب سیاسی در مورد می گوید:”دولت و طالبان لازم است که پروسه صلح را جدی بگیرند و از شرایط سخت خود بگذرند، تلاش کنند که در کشور ما صلح داشته باشیم.”

هرچند که گفته می شود در اواخر ماه مارچ یا هم اوایل ماه اپریل نشست بین الافغانی طالبان با سیاست گران افغانستان در قطر برگزار خواهد شد اما حکومت تاکنون چراغ سبز برای شرکت در این نشست نشان نداده است؛ نشستی که از حکومت هم دعوت شده تا به عنوان جز از هیات سیاست گران افغانستان شرکت کند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

شمار قربانیان ویروس کشنده در چین به ۱۷ نفر افزایش یافت

(Last Updated On: ژانویه 23, 2020)شمار قربانیان ویروس تازه کشف‌ شده در چین به ۱۷ …