خبرهای تازه

غنی: حکومت برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان آماده است

(Last Updated On: ژانویه 24, 2020)

اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در حاشیه اجلاس جهانی اقتصاد در سویس گفته است که حکومت افغانستان با بیرون شدن نیروهای خارجی مشکلی ندارد؛ اما هشدار میدهد که اگر درباره چگونگی این روند بجای حکومت با طالبان مذاکره شود، جنگ افغانستان وارد مرحله تازه خواهد شد.

دریک خبرنامه ریاست جمهوری به نقل از آقای غنی نوشته شده است که:

“مردم افغانستان با خروج نیروهای امریکایی مشکلی ندارند، اما مذاکره روی آن مهم است و اگر این مذاکره با طالبان می شود، به معنای آغاز سلسلۀ تشدید جنگ های دیگر خواهد بود و اگر با حکومت افغانستان صورت می گیرد، قابل مدیریت می باشد”.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان یکی از محورهای اصلی مذاکرات میان آمریکا و طالبان در دوحه است. اما آیا آمریکا به خروج نیروهایش از افغانستان تصمیم گرفته است؟

خلیل صافی رییس انستیتیوت مطالعات صلح امریکا در افغانستان میگوید: “هر دو طرف توافق نموده اند تا همه ی نیروهای خارجی به شمول نیروهای آمریکا در میعاد چهارده ماه از کشور به صورت تدریجی خارج شوند که در مرحله نخست، بتعداد ۵۵۰۰ تن از نیروهای آمریکایی از پنج پایگاه بدون قید و شرط بیرون خواهند شد.”

درهمین حال مذاکرات نماینده گان آمریکا و طالبان در دوحه وارد پنجمین روز شد. طالبان می پذیرند که رایزنی ها درباره  چگونگی کاهش خشونت با آمریکا پیشرفتی نداشته است.

منابع آگاه ازین گفتگوها می گویند که دوطرف دراین باره با اختلاف ها روبرو شده اند.

درهمین حال طالبان می گویند که در پنجمین روز مذاکرات نماینده گان این گروه با آمریکا، روی چگونگی کاهش خشونت ها پیشرفتی نشده است.

معتصم  آغاجان وزیر اسبق مالیه رژیم طالبان به رسیدن به یک توافق صلح با آمریکا و نیز مذاکرات میان افغانها خوش بین است.

این مقام اسبق طالبان می گوید: “خوش بینی زیادی وجود دارد که توافق نامه امضا شود. پس از آن بیدرنگ مذاکرات میان افغانها برگزار خواهد شد که درآن به این اندازه چالش نخواهد بود.”

افزون براین رییس جمهور غنی با نخست وزیر آلمان نیز روی روند صلح گفتگو کرده است، انگلا مرکل گفته است که کشورش علاقمند میزبانی گفتمان میان افغانها میباشد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

به زودی یک هیئت همه شمول مذاکره کننده تشکیل خواهد شد – شورای عالی صلح

(Last Updated On: فوریه 27, 2020)یکی از معاونان شورای عالی صلح از ایجاد شورای عالی …