غنی: برگزاری انتخابات ها در زمان “معین” آن امر حتمی است

(Last Updated On: مارس 7, 2018)

رییس جمهور غنی امروز در افتتاح شانزدهمین دوره تقنینی شورای ملی خطاب به اعضای مجلس نمایندگان و مقامات عالی رتبه کشور اظهار داشت که برگزاری انتخابات های پارلمانی و ریاست جمهوری در زمان معین آن، امر حتمی و اجتناب ناپذیر است.

وی در این مورد افزود: “برگزاری انتخابات شفاف و عاری از هرگونه تخطی، یکی از مکانیزم های حاکمیت قانون، و تقویت کنندۀ مشروعیت نظام، و سبب باورمندی مردم به راهکارهای قانونی است.”

رییس جمهور همچنان تصریح کرد که حکومت وحدت ملی برای فراهم سازی منابع لازم جهت برگزاری انتخابات، تامین امنیت آن و جلوگیری از هرگونه دخالت به ویژه از جانب نیروهای امنیتی، ادارات ملکی و حلقات سیاسی، خود را مکلف میداند.

اما، احزاب و جریان های سیاسی بارها از دخالت ها در امور انتخابات و به ویژه دخالت حکومت در کار کمیسیون مستقل انتخابات ابراز نگرانی و تردید کرده اند.

سال پیش رو سومین سال است که کار غیر قانونی پارلمان از سوی رییس جمهور افتتاح میشود.

رییس جمهور غنی در سخنرانی اش از شورای ملی بخاطر تدوین و تصویب حدود ۳۰۰ قانون و سندهای تقنینی طی سه سال گذشته قدر دانی و ابراز تشکری کرد.

آقای غنی در این سخنرانی اش روی استقلالیت دستگاه عدلی و قضایی نیز تاکید کرد.

وی بار دیگر از طالبان خواست که به پروسه صلح بپیوندند و اذعان داشت: “ما به آواز بلند می گوئیم، از راه که برای صلح انتخاب کرده ایم، عقب  نمی رویم و بالای طالبان صدا می کنیم که خیر اسلام و افغانستان در این است که با هم مذاکره کنیم، تا مشکلات و اختلافات بدون تباهی و ریختن خون، حل گردد.”

رییس جمهور حاکمیت ضوابط بر روابط را یکی از بنیادی ترین نیازها برای محو “واسطه گری” دانست و بر انجام اصلاحات در نهادها تاکید کرد.

به گفته رییس جمهور غنی افغانستان برای خودکفا شدن از نظر اقتصادی نیاز دارد تا عواید ملی اش را سالانه حداقل به ۸ میلیارد دالر برساند و برای انجام این کار از منابع پنهان و ظرفیت نهفته بهره گیری شود.

وی در این مورد افزود: ما بخاطر رسیدن به رفاه اقتصادی و محو فقر نیاز به سیاست مثبت منطقوی داریم و به این هدف نزدیک شده ایم تا افغانستان به مرکز منافع مشترک تبدیل شود.”

آقای غنی همچنان خاطرنشان کرد که سیاست افغانستان سیاست اتصال است نه جدایی و این کشور میخواهد با تمام همسایه گان خویش روابط خو ب و همکاری منظم اقتصادی داشته باشد.

مدیریت آب های کشور یکی از موارد دیگر سخنرانی رییس جمهور غنی در پارلمان بود.

او در این مورد گفت: “مدیریت آب ها هم به معنای جلوگیری از هدر رفتن آب و هم به معنای مدیریت استفاده از آن است، چه در شهرها و چه در زراعت، و هم به معنای تعهد افغانستان به قراردادهای است که در بارۀ آبهای برون مرزی خود دارد. به این جهت مهار آب های کوچک و متوسط علاوه بر بندهای بزرگ، لازم است تا وضعیت آب قابل پیش بینی و قابل مدیریت باشد.”

وی افزود که در هفتۀ اول نوروز برنامه های عملی حکومت در این خصوص تشریح خواهد شد.

رییس جمهور غنی همچنان اذعان کرد که برای افزایش عواید داخلی اصلاحات در گمرکات و سایر منابع عایداتی ارزش حیاتی دارد و حکومت برای اوردن اصلاحات در گمرکات و چشمه های عایداتی، پلان همه‌جانبه دارد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

زمان: طالبان با گروه‌های هراس‌افگن دیگر ارتباط قوی دارد

(Last Updated On: دسامبر 7, 2019)ادریس زمان سرپرست وزارت خارجه کشور میگوید که هنوز هم …