خبرهای تازه

غنی: انتخابات سال آینده با پشتیبانی کامل حکومت برگزار خواهد شد

(Last Updated On: مارس 15, 2018)

رییس جمهور غنی تاکید می ورزد که انتخابات سال آینده شورای ملی و شورای ولسوالی ها با پشتیبانی کامل حکومت و به گونه بیطرفانه در زمان تعیین شده آن برگزار خواهد شد.

آقای غنی که در مراسم بیست سومین سالیاد جان باختن عبدالعلی مزاری امروز (چهارشنبه، ۲۳ حوت) در ارگ ریاست جمهوری صحبت می کرد، گفت: امید است که انتخابات پیشرو بتواند وسیله برای یک گفتمان ملی و ایجاد نظام به اساس قانون اساسی و اراده مردم باشد.

این مقام نخست کشور گفت: “امید است که انتخابات  مجلس نمایندگان و شورای ولسوالی ها ۱۳۹۷ و انتخابات ریاست جمهور سال ۱۳۹۸ وسیله گفتمان ملی و تعیین را آینده ما به اساس قانون اساسی و خواست های مردم باشد.”

رییس جمهور همچنان گفت که انتخابات سال آینده بدون مداخله حکومت و با پشتیبانی حکومت  برگزار خواهد شد .  

آقای غنی افزود: “تعهد حکومت وحدت ملی است که پشتیبانی کامل و بیطرفانه از کمیسیون انتخابات، انتخابات انجام خواهد شد.”

 رییس جمهور غنی در این مراسم همچنان بیان داشت که آغوش سیاست باز است و زمان تفرقه و تبعیض گذشته و اکنون فصل همگرایی فرا رسیده است.

این مقام نخست کشور گفت:”حکومت وحدت ملی بخاطری ایجاد شده که نقطۀ وصل باشد، نه نقطۀ فصل. فصل تفرقه تمام شده است، فصل‌های کتاب وحدت ملی، هم‌گرایی و ارادۀ محکم ما برای تطبیق قانون اساسی آغاز شده است.”.

در همین حال رییس اجرایی خواستار همکاری جریان های سیاسی و فعالان مدنی در روند انتخابات شد.

آقای عبدالله عبدالله اظهار داشت: “یکی از تعهدات حکومت وحدت ملی برگزاری انتخابات است  در این قسمت ما خواستار همکاری احزاب وسیاسی نهادهای مدنی و مردم افغانستان هستیم.”

همزمان با این سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری می گوید از هویت های قومی نباید برای هدف های سیاسی بهره گیری شود. وی تاکید می ورزد که  دیوار های انحصار قدرت شکسته شده است.

 وی گفت: “ما همه ما در حکومت طرفدار یک گفتمان ملی و تفاهم هستیم و هیچکش طرفدار تضعیف  بنیاد های ملی کشور خود نیستیم و هر کس حق دارد اعتراض کند اعتراض که مبنای منطقی داشته باشد.”

 به اساس زمان بندی کمیسیون انتخابات قرار بود برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شورای ولسوالی ها در شانزدهم سرطان سال اینده خورشیدی برگزار شود اما این زمانبدی به دلایلی نا روشن به سه ماه به تعویق افتاد.

گزارشگر: لیدا نیازی

About Ariana News

Avatar

Check Also

خلیل‌زاد: توافق سیاسی با طالبان جز منافع ملی امریکا است

(Last Updated On: اکتبر 19, 2019) زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید …