غنی از راهبرد جدید امریکا استقبال و بر نابودی هراس افگنان تاکید کرد

(Last Updated On: September 20, 2017 9:58 am)

رییس جمهور افغانستان، محمد اشرف غنی، در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویارک از راهبرد جدید دولت جدید آمریکا در قبال کشورش استقبال کرد و بر نابودی مراکز هراس افگنی تاکید نمود.

اشرف غنی در جریان سخنرانی اش در مجمع سازمان ملل گفت: “با اعلام راهبرد رییس جمهور ترامپ برای مقابله با تروریسم و ایجاد ثبات در جنوب آسیا، شراکت پایدار افغانستان و آمریکا و جامعه بین المللی تجدید شده و جهتی تازه پیدا کرده است”.

رییس جمهور اظهار داشت: “ما از این راهبرد، که اکنون ما را در مسیر اطمینان بخشی قرار می دهد استقبال می کنیم. مردم افغانستان سال هاست در جستجوی چنین عزمی به آمریکا چشم دوخته اند”.

او گفت این استراتژی حاوی این پیام برای طالبان و حامیان آن است که نمی توانند به پیروزی نظامی دست پیدا کنند.

“ما فقط از طریق یک راه حل سیاسی می توانیم به صلحی پایدار برسیم و من از همه صفوف طالبان می خواهم در دیالوگی میان افغان ها شرکت کنند”.

رییس جمهور همچنان از پاکستان خواست برای بحث درباره صلح، امنیت و همکاری منطقه ای برای رسیدن به رفاه با افغانستان وارد مذاکره شود.

غنی گفت: “ما همچنین یک فرصت برای گفتوگو با همسایه های مان داریم که چگونه با هم صادقانه کار کنیم، تا تروریزم را از بین برده و افراط گرایی را مهار سازیم. من از پاکستان دعوت میکنم که با ما وارد یک گفتگوی همه جانبه دولت با دولت روی صلح، امنیت و همکاری منطقه یی که منتج به رفاه میگردد، شود”.

رییس جمهور بار دیگر تاکید نمود که حکومت افغانستان تعهد خود را برای صلح ثابت کرده و از همسایه های کشورش خواست تا با حکومت افغان یکجا شوند. 

“حکومت افغانستان تعهد خود به صلح را از طریق پروسه‌های داخلی ثابت کرده است؛ معاهده صلح با حزب اسلامی افغانستان نمونه ای از آن است. ما از همسایگان دور و نزدیک می‌خواهیم که از طریق پروسه کابل برای تلاش همه جانبه به منظور صلح و ثبات منطقه یی، به ما بپیوندند”.

این در حالی است که رییس جمهور غنی پیش از این گفته بود که جنگ مغلق افغانستان جنگ داخلی نیست، بلکه ابعاد مختلف دارد و در حال حاضر در حدود ۳۰ گروه تروریستی در افغانستان و منطقه فعال بوده که برای منطقه و جهان تهدید جدی را متوجه ساخته اند.

About Ariana News

Check Also

انتقاد اداره حفاظت محیط زیست بر واردات نفت «ای ۸۰» به کشور

(Last Updated On: March 18, 2018 7:29 pm) اداره حفاظت از محیط زیست می گوید …